Urząd pracy

i

Autor: Shutterstock

Rynek pracy

Bezrobocie w maju w Polsce spadło. Nowe dane GUS z rynku pracy

2023-06-26 11:04

Stopa bezrobocia w maju 2023 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,2 proc. miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w maju 802,3 tys. wobec 821,9 tys. osób miesiąc wcześniej.

Coraz mniej bezrobotnych

W maju w urzędach pracy zarejestrowano 93,6 tys. nowych bezrobotnych, o 6,6 proc. więcej mdm - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wobec analogicznego okresu 2022 roku było to o 5,6 proc. mniej. W końcu maja 162 pracodawców zadeklarowało zwolnienie 18,9 tys. pracowników, w tym 2,9 tys. osób z sektora publicznego. 

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w maju 802,3 tys. wobec 821,9 tys. osób miesiąc wcześniej. Resort rodziny i polityki społecznej szacował wcześniej, że stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1 proc.

 Konsensus opracowany przez PAP Biznes wskazywał na spadek stopy bezrobocia do 5,1 proc. 

Bezrobocie nadal spada. Firmy nie zwalniają pracowników

W ocenie Mariusza Zielonki eksperta ekonomicznego z Konfederacji Lewiatan, stopa bezrobocia niezmiennie i powoli kroczy do przebicia rekordowego minimum. W maju bezrobocie zatrzymało się na poziomie 5,1% i było niższe o 0,1 pkt proc. niż w kwietniu oraz o 0,3 pkt proc. niż przed rokiem. To najniższy wynik w historii i powtórka z jesieni poprzedniego roku. 

-Ta sytuacja na rynku dowodzi, że przedsiębiorcy zarówno ci duzi, jak i mniejsi nadal radzą sobie bardzo dobrze w tak zmiennych warunkach gospodarowania i nie zmniejszają popytu na pracę mimo, że wyraźnie inne wskaźniki makroekonomiczne sugerują spowolnienie- ocenia Zielonka i dodaje, że w maju wzrosła liczba ofert pracy, po wyraźnym spadku w ubiegłym miesiącu. To wyniki zapewne sezonowości rynku pracy i zapotrzebowania na pracowników w gastronomii i zakwaterowaniu. początek jesieni powinien przynieść wzrost bezrobocia-twierdzi Zielonka.

Pieniądze to nie wszystko - Marcin Sołtys
Sonda
Praca zdalna - jesteś za czy przeciw?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze