Bezrobocie w Polsce minimalnie wzrosło. Inne kraje UE mogą nam pozazdrościć

DRAMAT. Są dane dotyczące bezrobocia. Coraz więcej osób bez pracy w Koszalinie i regionie
Autor: materiały prasowe DRAMAT. Są dane dotyczące bezrobocia. Coraz więcej osób bez pracy w Koszalinie i regionie

Zarobki w Polsce nie dorównują tym zachodnioeuropejskim, ale sytuacja na rodzimym rynku pracy jest stabilna, także w zderzeniu z kryzysem wywołanym przez COVID-19 - podaje Money.pl. Bezrobocie tylko nieznacznie wzrosło.

Według opublikowanych w środę danych Eurostatu, stopa bezrobocia w Polsce wynosi 3,5 proc. wobec 3,4 proc. miesiąc wcześniej. Rok wcześniej bezrobocie było na poziomie 3 proc. Wzrosło więc o 0,5 pkt. proc. Dla porównania, średnia stopa bezrobocia w Unii Europejskiej w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła o 1 pkt. proc. Wyniosła w październiku 7,6 proc., a to oznacza ponad dwukrotnie większe bezrobocie niż w Polsce.

Jest praca w Przemyślu. Szwalnia szuka tapicerów i szwaczek

Tylko jeden kraj może się pochwalić lepszymi statystykami niż my to Czechy. Tam bezrobocie jest na poziomie niecałych 3 proc. W rankingu krajów z najniższym bezrobociem wyprzedzamy Maltę (3,9 proc.), Holandię (4,3 proc.) i Niemcy (4,5 proc.).

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Dolar traci na wartości. Najniższy kurs od ponad 2 lat

Według GUS zarejestrowanych bezrobotnych jest w Polsce 1 mln 18,4 tys. osób. Eurostat w swoich statystykach uwzględnia blisko połowę z nich (595 tys.).

Najnowsze