Trump, Biden

i

Autor: AP Trump, Biden

Wielkie pieniądze

Biden zawstydził Trumpa. Prezydent USA zrobił to, na co jego poprzednik się nie odważył

2023-04-19 12:29

Prezydent USA Joe Biden i jego małżonka Jill, która jest profesorem uniwersyteckim, zarobili w ub. roku 579 514 dolarów i zapłacili podatek federalny w wysokości 169 820 dol. (23,8 proc.) - wynika z opublikowanych ich deklaracji podatkowych. Bidenowie przeznaczyli też 3,5 proc. ich dochodu (20 180 dol.) dla 20 organizacji charytatywnych.

Bidenowie zmieniają postanowienia Trumpa

Para prezydencka opublikowała ich zeznania podatkowe przed upływającym we wtorek (18.04) o północy ostatecznym terminem składania tych zeznań przez większość Amerykanów. W komunikacie Białego Domu podkreślono, że "wraz z tą publikacją prezydent Biden dopełnił 25 lat publicznego ujawniania swoich deklaracji podatkowych".

Podkreśla się że doroczna publikacja deklaracji podatkowych Bidenów nastąpiła na krótko przed rozpoczęciem kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2024 roku. Demokrata Biden nieoficjalnie sygnalizował, że zamierza ponownie ubiegać się o Biały Dom, ale formalnie nie zgłosił jeszcze swojej kandydatury.

Jego republikański rywal Donald Trump zerwał natomiast z tradycją ujawniania przez prezydentów lub byłych prezydentów ich zeznań podatkowych. Utrzymuje on, że nie może tego zrobić kiedy Federalna Służba Podatkowa (IRS) bada jego finanse i stan majątkowy chociaż IRS wskazuje, że nic nie stoi na przeszkodzie aby to uczynił.

Komisja Kongresu, która bada finanse Trumpa stwierdziła, że w latach 2015 - 2020 dopuścił się on licznych nieprawidłowości podatkowych. 

Jakim majątkiem dysponuje Joe Biden?

Sam o sobie mawia "Middle class Joe" (Joe ze średniej klasy). Według danych amerykańskiego Forbesa wspólny majątek jego i jego małżonki Jill Biden wyceniany jest na 9 mln dolarów (dane na 2022 rok). 

W jaki sposób zgromadził taką sumę? Jako senator (w latach 1973-2009) zarabiał od 42,5 tys. dol. rocznie (początki kariery politycznej) do 174 tys. dol. rocznie. Pełniąc funkcję wiceprezydenta zarabiał około 230 tys. dol. rocznie. Joe Biden zarabia również pokaźne kwoty na wystąpieniach i tantiemach z książek (ok. 8 mln. dol.).

Sonda
Kto był najlepszym prezydentem: Biden, Trump czy Clinton?
Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze