Od 1 kwietnia ZUS zapłaci nawet 8 tys. złotych. Jest jeden warunek

i

Autor: MARCIN WZIONTEK/ SUPER EXPRSS

ZUS

Blisko 2 tys. zł dodatku? Kto ma szansę dostać świadczenie

2024-09-05 14:16

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające zostało podwyższone w 2024 r. do kwoty 1780 zł. Przelew od ZUS z tego tytułu może uzyskać kobieta w wieku co najmniej 60 lat, która wychowywała co najmniej czwórkę dzieci.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające za opiekę nad dziećmi swoimi lub przysposobionymi

Od roku 2019 można ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Świadczenie to ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje kobiecie, która ukończyła 60 lat oraz wychowała co najmniej 4 dzieci.

Warunek wychowania dzieci dotyczy dzieci własnych, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej. Aby otrzymać świadczenie, konieczne jest zamieszkanie w Polsce i ośrodek interesów osobistych w Polsce przez co najmniej 10 lat.

Jak uzyskać rodzicielskie świadczenie uzupełniające

Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, konieczny jest wniosek do ZUS. Prawidłowo wypełniony wniosek musi zawierać m.in. informację o numerach PESEL dzieci.

W przypadku pobierania emerytury lub renty w wysokości niższej niż najniższa emerytura, rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest dopełnieniem do najniższej emerytury. Oznacza to, że kwota rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest równa różnicy pomiędzy najniższą emeryturą a wysokością pobieranej emerytury albo renty.

Wypłata świadczenia przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym prezes ZUS wydał decyzję, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym osiągnięty został powszechny wiek emerytalny. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie przysługuje w przypadku uprawnienia do emerytury albo renty w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające to w praktyce substytut emerytury.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?

Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze