Jacek Sasin

i

Autor: Tomasz Golla/SE "To daje nam nadzieję, że ambitne cele unijnej polityki klimatycznej zostaną zrealizowane bez obciążania polskiego społeczeństwa" - powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Kryzys cukrowy w Polsce

Brak cukru w sklepach. Wicepremier Jacek Sasin wskazuje winnych

2022-07-21 18:09

W popularnych sieciach handlowych w Polsce zaczęło brakować cukru, więc o przyczyny problemu został zapytany Minister Aktywów Państwowych, Jacek Sasin. Warto przypomnieć, że MAP podlega pod Krajową Grupę Spożywczą, która miała zapewnić w Polsce bezpieczeństwo żywnościowe. Jednak wicepremier winę za braki cukru zrzucił na zagraniczny kapitał.

Brakuje cukru w popularnych sklepach. Jacek Sasin tłumaczy i wskazuje winnych

Sasin w czwartek odniósł się do dostępności cukru w sieciach handlowych. W ostatnich dniach media informują o brakach w sklepach; niektóre sieci, np. Biedronka, wprowadzają limit zakupu cukru przez klientów. - Mówimy o brakach w wielkich sieciach handlowych, które są kontrolowane przez zagraniczny kapitał. My wiemy, że duże zagraniczne podmioty chętnie zaopatrują się u zagranicznych producentów, mają swoich dostawców - powiedział Sasin w stanowisku przesłanym w czwartek PAP.

Jak dodał, w przypadku cukru, "w Polsce są to firmy, które wykupiły polskie cukrownie w latach 90.". "To dwie, duże niemieckie firmy funkcjonujące na polskim rynku, które kontrolują 60 proc. polskiego rynku"- wskazał.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Według Jacka Sasina umowy z Krajową Grupą Spożywczą zapewnią ciągłość dostaw cukru

Wicepremier zachęcił przedstawicieli sieci handlowych "i wszystkich tych, którym tego cukru dzisiaj brakuje, żeby się zgłaszać do Krajowej Grupy Spożywczej". Podkreślił, że Krajowa Grupa Spożywcza jest producentem cukru, który ma 40 proc. udziałów w rynku; dysponuje cukrem, który w każdej chwili może dostarczyć.

- Krajowa Grupa Spożywcza realizuje terminowo wszystkie zawarte kontrakty. Nie ma tutaj żadnego problemu z dostępnością towarów. Dziś można powiedzieć, że na pewno sektor państwowy, tj. Krajowa Grupa Spożywcza za braki cukru nie odpowiada. Jesteśmy również gotowi, aby ten cukier dostarczać do innych odbiorców, tych którzy nie mają dzisiaj umów - zaznaczył Sasin.

Zawierajcie dzisiaj umowy z Krajową Grupą Spożywczą, a ten cukier będziecie mieli - dodał.

Sonda
Czy utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej to dobry pomysł?

Krajowa Grupa Spożywcza jest największym w Polsce i jednym z największych co do wielkości producentem cukru w Europie. Podstawowy przedmiot działalności KGS stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne.

Najnowsze