Jacek Sasin:  bezpieczeństwo żywnościowe i wsparcie polskiego rolnictwa to fundamenty polityki rządu

i

Autor: Artur Hojny/SE Jacek Sasin: bezpieczeństwo żywnościowe i wsparcie polskiego rolnictwa to fundamenty polityki rządu

Sasin uruchamia państwowy holding spożywczy. Co nam to da?

2022-03-29 11:13

- W ciągu siedmiu dni przedstawimy Radzie Ministrów projekt uchwały dotyczącej powołania Krajowej Grupy Spożywczej, która będzie budowana w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową. Szacowane przychody Krajowej Grupy Spożywczej będą oscylowały na poziomie blisko 3,5 mld zł rocznie, będzie to więc niezwykle ważny gracz na rynku rolno-spożywczym – powiedział podczas konferencji prasowej we wtorek (29.03) Jacek Sasin wicepremier, minister aktywów państwowych. Dodał, że bezpieczeństwo żywnościowe i wsparcie polskiego rolnictwa to fundamenty polityki rządu. Stwierdził przy tym, że napaść Rosji na Ukrainę i wynikające z niej zmiany pokazały, jak bardzo ważna jest możliwość zapewnienia bezpieczeństwa gospodarce.

- Przed chwilą została podpisana umowa o przekazaniu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nadzoru właścicielskiego nad siedmioma spółkami z sektora spożywczego do Ministerstwa Aktywów Państwowych, a tym samym został zakończony proces konsolidacji nadzoru właścicielskiego przez scalenie go w MAP – ogłosił wicepremier Sasin na konferencji prasowej. - To pozwala nam sfinalizować proces, prowadzony wspólnie z ministerstwem rolnictwa od wielu miesięcy,  powołania Polskiego Holdingu Spożywczego, czy raczej Krajowej Grupy Spożywczej, bo tak chcemy, aby się nazywała. Chodzi o skonsolidowanie sektora państwowego w jednym silnym podmiocie, który będzie wspierał politykę państwa – dodał Sasin.

Grupę będzie tworzyć 15 wiodących spółek podzielonych na sześć segmentów: produkcja nasienna, produkcja cukru, produkcja skrobi, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny oraz przetwórstwo spożywcze. 

Czytaj również: Sasin: Tarcza antyinflacyjna na pewno zostanie przedłużona

Politycy podkreślali, że spółka może być np. pośrednikiem w sprzedaży nawozów. Podkreślił, że w ostatnim czasie ceny nawozów bardzo mocno wzrosły na skutek wzrostu cen gazu. "Grupa będzie miała taką możliwość, by być pośrednikom sprzedaży nawozów, by rolnicy mieli stabilne ceny. Może być podmiotem o znacznym kapitale, by zajmować się zbiorowym zaopatrzeniem w nawozy" - powiedział minister rolnictwa.

Kowalczyk wskazał też na rolę grupy spożywczej przy zabezpieczeniu dostaw żywności. "Choćby teraz mamy bardzo duże potrzeby przy zabezpieczeniu żywności na cele humanitarne. Rola grupy spożywczej byłaby tu więc ogromna. Mamy wtedy i sprawność przetwórstwa, szybkość dostaw i możliwość szybkiego reagowania. Grupa spożywcza byłaby wykorzystywana na niespokojne czasy" - zauważył.

Krajowa Grupa Spożywcza, mam nadzieję, będzie miała mniej pośredników. Będzie jednym z ważniejszych podmiotów przetwórczych i handlowych i dawać godziwe wynagrodzenie rolnikom za produkty rolne. Chodzi o to, by różnica między ceną produktów rolnych a ceną finalną na półkach w sklepie była jak najmniejsza. To jest możliwe, jeśli jest koncentracja, jest jak najmniej pośredników i można przeciwdziałać zmowom cenowym – podkreślił Henryk Kowalczyk szef resortu rolnictwa. Jak dodał,  dla rolników największą trudnością są zmowy cenowe podmiotów, które wykorzystują przejściowe problemy na rynku.

Super Biznes Jacek Sasin

Wicepremier Sasin przekonywał, że spółka będzie  zdolna konkurować na rynkach polskim i zagranicznym. To z kolei wzmocni pozycję rynkową spółek z portfela Skarbu Państwa i umożliwi osiągnięcie długofalowego efektu zabezpieczenia rozwoju spółek wchodzących w skład Krajowej Grupy Spożywczej – przekonuje wicepremier. Chcemy pozyskać nowe podmioty, w tym zagraniczne - dodał. 

Czytaj także: Rosja finansowała aktywistów ekologicznych w Europie? Tym powinny zająć się służby [OPINIA]

- Mamy zamiar pozyskiwać do tego holdingu nowe podmioty, w tym zagraniczne, bo dziś takie możliwości są - dodał. Przypomniał, że rząd Zjednoczonej Prawicy buduje polskie duże podmioty, którym już się staje Krajowa Grupa Spożywcza. "Takim podmiotem będzie też powiększony Orlen i zaraz będziemy mówić o nowych konsolidacjach w gospodarce - zapowiedział. Jak podkreślił szef MAP, nie ma inne drogi, jeśli Polska chce zachować suwerenność i bezpieczeństwo w kluczowych sektorach gospodarki. 

– Szacowane przychody Krajowej Grupy Spożywczej będą oscylowały na poziomie blisko 3,5 mld zł rocznie, co będzie stanowiło wzrost o ponad 35 proc. w stosunku do obecnych przychodów Krajowej Spółki Cukrowej – mówi nam Jacek Sasin. – Będzie to więc niezwykle istotny podmiot i ważny gracz na rynku rolno-spożywczym. W wywiadzie udzielonym dziennikowi Rzeczpospolita przyznał, że Krajowa Grupa Spożywcza będzie w stanie zapewnić kompleksową obsługę rolnika plantatora – możliwa będzie szeroka współpraca Krajowej Grupy Spożywczej oraz większy portfel usług dla rolników i plantatorów w ramach rolniczych środków produkcji, nasiennictwa, doradztwa AGRO, platform żywnościowych oraz współpracy w ramach większych sieci dystrybucyjnych, do których szerszy dostęp będzie miała połączona grupa kapitałowa.

Sonda
Jak oceniasz pracę Jacka Sasina?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze