Ministerstwo Zdrowia wydało specjalny komunikat z listą leków jakich brakuje. Liczba niedostępnych w aptekach medykamentów rośnie w zatrważającym tempie. Jeszcze w kwietniu 2019 roku wynosiła ona 288 pozycja, teraz liczba ta wzrosła do 324. Wiele z brakujących leków to te ratujące zdrowie i życie, których pacjenci nie mogą przestać przyjmować. Według danych resortu zdrowia brakuje między innymi medykamentów na cukrzycę, choroby tarczycy czy astmę. Zaczyna brakować także leków onkologicznych i neurologicznych. W poniedziałek 8 lipca, samorząd aptekarski wystosował list otwarty do ministra zdrowia.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Wywożą leki na raka i cukrzycę za granicę. W polskich aptekach brakuje lekarstw
- Z naszego punktu widzenia ta skala nawet nie jest duża. Jest ogromna, dlatego że do leków brakujących - oprócz kilkuset leków, których brakuje od kilku lat - dołączyła grupa blisko 200 pozycji niezwykle popularnych, bardzo szeroko stosowanych przez pacjentów w cukrzycy czy chorobach tarczycy - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Marek Tomków.
Problemy z dostępnością dotyczą nie tylko leków oryginalnych, ale także ich tańszych zamienników. Jednym z powodów jest zamknięcie kilku fabryk substancji czynnych preparatów medycznych w Chinach, czyli państwie, które produkuje 80 proc. środków dostępnych w Polsce. Kolejnym powodem braku leków w Polsce jest mafia lekowa, czyli nielegalny wywóz medykamentów z Polski. Ich wartość szacuje się na 2 mld zł rocznie.
ZOBACZ TEŻ: Drożyzna w usługach uderza w Polaków! Coraz więcej firm podnosi ceny
Pacjenci, którzy będą chcieli sprawdzić czy poszukiwany przez nich lek jest dostępny od poniedziałku, 15 lipca będą mogli dzwonić na bezpłatną linie. Pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego będą udzielać informacji takich za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta, dostępnej pod bezpłatnym numerem 800 190 590. Będą również udzielali informacji o dostępności zamienników leków. Osoby, które posiadają jeszcze zapasy potrzebnych i leków mogą szukać rozwiązania w internecie. Obecnie działa wiele aptek internetowych, co pozwala, nie wychodząc z domu, sprawdzić dostępnych wybranych medykamentów, wiele z takich serwisów, oferuje także bezpłatny odbiór zamówienia stacjonarnie, nie musimy wtedy płacić za przesyłkę.