Brexit. Czy Wielka Brytania opuści Unię Europejską? [MINUTA PO MINUCIE]

2016-06-22 23:43

O godz. 8:00 czasu środkowoeuropejskiego rozpoczęło się referendum, podczas którego Brytyjczycy zadecydują o losie Unii Europejskiej. Urny zostaną zamknięte o godz. 23:00 naszego czasu, a w piątek poznamy wyniki głosowania. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z tego ważnego wydarzenia.

ABY ODŚWIEŻYĆ, KLIKNIJ F5

22.00 W Wielkiej Brytanii zegary wskazują godzinę 21.00, co oznacza, że Brytyjczycy mają jeszcze godzinę, aby oddać głos w referendum. Jego wyniki będą znane dopiero jutro, najpewniej ok. godz. 8.00-9.00 naszego czasu.

***

Na dziś kończymy już naszą relację na żywo. Cieszymy się, że śledziliscie ją z dużym zainteresowaniem, za co bardzo dziękujemy. Bądźcie z naszym portalem już od rana. Przedstawimy Wam nie tylko wyniki brytyjskiego referendum, ale i inne ważne wydarzenia ze świata finansów. Życzymy dobrej nocy. Być może jutro obudzimy się w zupełnie nowej UE. Do zobaczenia rano!

21:51 Policja ustaliła, że incydent z Huddersfield nie miał nic wspólnego z referendum - zatrzymano 19-latka, który dopuścił się napści. Lokal wyborczy został na powrót otwarty, z powodu jego zamknięcia brytyjskie referendum nie będzie przedłużone - "The Guardian".

21:43 Polskie MSZ ma sygnały, że Wielka Brytania jednak pozostanie w Unii. - Otrzymuję informacje cząstkowe, ale ich znakomita większość jest pozytywna - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

21:41 Koszmar przed jednym z lokali wyborczych w angielskim Huddersfield. Tuż przy wejściu znaleziono mężczynę, który został dźgnięty nożem. Policja zamknęła lokal na pół godziny, aby móc zabezpieczyć ślady na miejscu zdarzenia. Życiu rannego nic nie zagraża, nie ma też informacji, by sytuacja miała jakikolwiek wpływ na wydłużenie referendum - "The Independent".

21:25 Wyniki brytyjskiego referendum mogą być znane jutro już około godz. 8.00. A zostaną ogłoszone w Manchesterze w takich oto "okolicznościach przyrody":

21:21 Tvn24.pl przestrzega przed tzw. efektem domina. Jesli Wielka Brytania opuści Unię Europejską w jej ślad mogą pójść kolejne państwa. Listę otwiera Holandia, która patrzy na swoje członkostwo w UE podobnie jak Brytyjczycy. Po niej mogliby być Szwedzi i Duńczycy, którzy uważają, że Unia za bardzo ingeruje w wewnętrzne sprawy poszczególnych państw członkowskich i chcieliby renegocjować warunki swojego członkostwa w UE. Za nimi mogliby pójść Francuzi, Niemcy i Austriacy.

21:00 Lokale wyborcze na Wyspach zostaną zamknięte równo za dwie godziny.

20:57 Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego, uważa, że jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, będzie to stanowiło nie lada wyzwanie dla prawników. Faktycznie, coś takiego jak procedura opuszczenia Unii Europejskiej przez państwo członkowskie nie istnieje, a wyjście Brytyjczyków byłoby pierwszym takim przypadkiem w hsitorii.

20:44 Doniesienia o wysokiej frekwencji pojawiają się w kontekście całej Wielkiej Brytanii. W Bristolu mogło zagłosować nawet 75 proc. uprawnionych! - "The Guardian".

20:40 Sprawdźmy, jak wyceniane są waluty. Złoty, niestety, nieznacznie się osłabił. Więcej płacimy za dolara, euro i franka, mniej za funta, co może oznaczać, że inwestorzy jednak węszą Brexit. Tak ceny walut kształtowały się o godz. 15:30:

dolar: 3,82 zł
euro: 4,35 zł
funt brytyjski: 5,69 zł
frank szwajcarski: 3,99 zł

Tak kształtują się obecnie:

dolar: 3,84 zł
euro: 4,37 zł
funt brytyjski: 5,68 zł
frank szwajcarski: 4,01 zł

20:23 Sparaliżowany jest już nie tylko Dworzec Waterloo, ale i cały Londyn. Na zalanych stacjach metra tłumy, ludzie panikują, że nie zdążą dojechać do "swoich" lokali wyborczych na głoswanie - podaje "The Guardian".

19:48 Z powodu ulewnych opadów nie działa Dworzec Waterloo, jeden z największych i najbrdziej obleganych w Londynie. Ludzie kłębią się na stacji, nie wiedząc, co mają ze sobą zrobić. Problem w tym, że dworzec jest ogromnym węzłem przesiadkowym dla osób, które mieszkają pod Londynem, do którego dojeżdżają do pracy. Ci, którzy chcieli zagłosować po powrocie do domu, mają teraz nie lada zmartwienie. Ludzie, którzy utknęli na dworcu, zamieszczają zdjęcia gigantycznych tłumów na Twitterze, skarżąc się, że nie zdążą zagłosować.

19:28 Brytyjczycy mają jeszcze 3,5 godziny, aby oddać głos w referendum. Gdyby to nasi czytelnicy decydowali o przyszłości Wysp w Unii, zagłosowaliby za ich pozostaniem we wspólnocie. Tak wynika z naszej sondy, w której, wg. stanu na godz. 19.30, 53 proc. z Was opowiada się za UE ze Zjednoczonym Królestwem, zaś 47 proc. jest przeciw obecnemu stanowi rzeczy. Jesli jeszcze nie zagłosowaliście, wciąż macie taką możliwość. Wystarczy kliknąć tutaj >>>

19:21 Zaskakująco wysoka frekwencja w Irlandii Północnej. Do urn poszło, według przecieków, nawet 70 proc. upoważnionych do głoswania. W Szkocji podobnie. Zagłosować mogło 70-82 proc. wyborców. Najpewniej mieszkańcy tych regionów Wielkiej Brytanii są w większości za pozostaniem Zjednoczonego Królewstwa w Unii - podaje "The Independent".

18:53 "The Guardian" publikuje zdjęcie brytyjskiej karty do głosowania, przypomiminając jednocześnie, że głosujący nie ufają ołówkom, o czym pisaliśmy wcześniej:

18:17 - Wszyscy jesteśmy Brytyjczykami i trzymamy kciuki za ten wynik - mówi przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna, cytowany przez gazeta.pl. Oczywiście, wyraża on swoje poparcie dla pozostania Wielkiej Brytanii w UE.

18:07 Wciąż nie wiadomo, kiedy dokładnie poznamy wyniki brytyjskiego referendum. Ich ogłoszenie odbędzie się na pewno jutro w Manchesterze, ale o której godzinie? Tego jeszcze nie ustalono. Brytyjska PKW podała jedynie, że będzie to "koło śniadania" - relacjonuje bbc.com.

18:01 Jeśli jesteś z Ugandy, ale mieszkasz w Gibraltarze, możesz zagłoswać w brytyjskim referendum - pisze "The Wall Street Journal", wskazując paradoks - oddać swój głos mogą bowiem mieszkańcy brytyjskiej Wspólnoty Narodów, którzy mają mało wspólnego z którymkolwiek z europejskich krajów, a decydują o przyszłosci całej Unii.

Tymczasem głosu nie może oddać 72-letni aktor John Rhys-Davies, kitóry grał krasnoluda Gimliego we "Władcy Pierścieni". Rhys-Davies urodził się wprawdzie w Anglii, ale od 30 lat mieszka na Wyspie Man na Morzu Irlandzkim, która nie wchodzi w skład Wspólnoty Narodów. Według brytyjskiego prawodawstwa Rhys-Davies za długo mieszka poza Wielką Brytanią, by móc dziś oddać swój głos. - To niesprawiedliwe - żali się aktor w "The Wall Street Journal".

17:50 Okazuje się, że jeśli Wielka Brytania wyjdzie z UE, sama może się rozpaść! Szczegóły po kliknięciu w poniższą grafikę:

17:41 Brytyjczycy obawiają się fałszerstwa referendalnego! Tradycjnie w lokalach wyborczych na Wyspach wyłożone są ołówki. Mieszkanka jednego z miast zgłosiła ten fakt na policję, twierdząc, że to skandal, iż komisje nie wydają długopisów, bo ołówek można łatwo zmazać z papieru! Tymczasem odpowiednik naszej Państwowej Komisji Wyborczej zapewnia, że nic nie stoi na przeszkodzie, by do urny udać się z własnym długopisem i zaznaczyć nim swój wybór - podaje "The Independent". Cała ta sytuacja brzmi znajomo, prawda?

17:25 A w naszym superbizowym referendum do głosu znów dochodzą eurosceptycy. Wprowadzie nadal prowadzą przeciwnicy Brexitu (52 proc.), ale ich przewaga maleje. Aby zagłosować, wystarczy kliknąć tutaj >>>

17:20 GPW już po zamknięciu. Dzień zakończony "na zielono", co pośrednio może wskazywać na to, że Wielka Brytania pozostanie w Unii:

17:16 Część Brytyjczyków, którzy przebywali poza swoim krajem i chcieli przyjechać specjalnie na referendum, skarży się na Twitterze, że nie zdążą na głosowanie z powodu strajku francuskich kontrolerów ruchu lotniczego:

"Utknąłem w Barcelonie przez strajk francuskich kontrolerów, a chcę zagłosować"

"Chciałem, by Wielka Brytania opuściła Unię, ale francuscy kontrolerzy zagłosowali za mnie za zostaniem we wspólnocie"

17:08 Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, po raz kolejny wyraziła nadzieję, że Wielka Brytania jednak pozostanie w UE. Na pozostanie wyspiarzy w Unii liczy też rzecznik rządu, Rafał Bochenek. - Siłą Europy jest Unia Europejska. Niezależnie od tego, że bardzo często na forum UE mamy odmienne zdanie, to ważne jest, abyśmy potrafili usiąść do jednego stołu i porozmawiać o problemach. O tym, że UE wymaga zmian, reformy mówi się od wielu miesięcy, a nawet lat. Wierzymy w to, że to dzisiejsze wydarzenie na Wyspach Brytyjskich będzie mocnym sygnałem dla Europy, że UE potrzebuje zmian i reformy - powiedział dziś w Sejmie Bochenek.

16:38 Warto zaznaczyć, że dziś na Wyspach Brytyjskich pogoda jest wręcz koszmarna. Od rana leje deszcz, występują loklane podtopienia. Brytyjskie media obawiały się, że taka pogoda może zniechęcić ludzi do głosowania. Brytyjczycy wyruszyli jednak do urn i jak na razie wszystko wskazuje na to, że pozostaną w Unii.

16:23 Bankier.pl zamieścił republikację ciekawego postu z Twittera. Według niego dzisiejsze referendum jest zaledwie drugim organizowanym na Wysapch w ciągu 20 lat. Dane te zestawiono z kilkoma innymi państwami. Warto zwrócić szczególną uwagę na Szwajcarię:

16:15 Według najnowszych danych zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w UE mają 10 punktów procentowych przewagi nad przeciwnikami. Proporcje rozkładają się 55 proc. do 45 proc. - podaje "The Independent".

16:07 Bez względu na wynik dzisiejszego referendum, to koniec UE, jaką znamy - złowieszczy Klub Jagielloński.

16.03 Zło Unii Europejskiej ma symbolizować potwór imieniem Brusselo. "Taki potwór nie istnieje" - przekonuje swoich czytelników "The Guardian", który jasno opowiada się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE.

15:56 Wśród naszych czytelników liczba zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE wzrasta. Teraz proporcje rozkładają się 55 proc. do 45 proc. na korzyść euroentuzjastów. Prypominamy, że głosować można tutaj >>>

Jeśli z kolei chcecie wiedzieć, dlaczego do dzisiejszego referendum w ogóle doszło, kliknijcie tutaj >>>

15:50 Jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską, będzie to spędzało sen z powiek wszystkim inwestorom, którzy planują kupić złoto. Ten cenny kruszec może zdrożeć do nawet 1,4 tys. dolarów za uncję, czyli do ok. 5,35 tys. zł za 30 gramów!

15:39 Umacnianie się złotego może być znakiem, że Brexitu jednak nie będzie - prognozuje tvn24bis.pl.

15:35 Spora część Brytyjczyków chyba nie traktuje dzisiejszego referendum zbyt poważnie. Brytyjskie media prześcigają się w publikacji zdjęć... psów, które brytyjscy obywatele przyprowadzają ze sobą do lokali wyborczych. Zdjęciami tymi zalany jest też Twitter:

15:28 Kredytobiorcy walutowi mogą na razie odetchnąć z ulgą. Waluty tanieją:

dolar: 3,82 zł
euro: 4,35 zł
funt brytyjski: 5,69 zł
frank szwajcarski: 3,99 zł

15:24 Jak podawaliśmy rano w naszej relacji, Elżbieta II oceniła, że ewentulane opuszczenie UE przez Wielką Brytanię byłoby wstydem dla Brytyjczyków. Wyjaśniamy, co może stać za taką wypowiedzią. Przeczytajcie koniecznie:

Ile na Brexicie straci królowa brytyjska? [GALERIA] >>>

15:21 Czas przenieść się na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Dzisiejsze referendum nie niepokoi inwestorów. Indeksy na zielono:

15:15 Nasi czytenicy jasno opowiadają sie za postaniem Weilkiej Brytanii w UE. Wg stanu na godzinę 15.00, aż 53 proc. z Was uważa, że wyjście z Unii byłoby złą decyzją. 47 proc. popiera opuszczenie wspólnoty. Jesli jeszcze nie głosowaliście w "naszym" referendum, serdecznie do tego zachęcamy. Pole do głosowania znajdziecie po kliknięciu w poniższą grafikę:

14:59 Jak to wszystko się zaczęło? Do dzisiejszego referendum doprowadziła Partia Konserwatywna z Davidem Cameronem w roli głównej. Polecamy lekturę artykułu "Brexit. Dlaczego Brytyjczycy chcą wyjść z UE? [WYJAŚNIAMY]".

14:56 Agencja ratingowa Standard and Poor's (S&P) zapowiedziała, że obniży Wielkiej Brytanii rating, jeżeli dojdzie do Brexitu, informuje "The Bild", który cytuje Moritza Kraemera. Obecnie Brytyjczycy mają ocenę AAA. S&P ostrzega, że w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE szybko spełni swoją obietnicę.

14:40 „Dzisiejsze referendum to najważniejsze głosowanie naszej generacji, a jego wynik będzie decydujący - nie ma odwrotu" - powiedział David Cameron magazynowi „The Evening Standard" po wrzuceniu swojego głosu do urny. Tymczasem popierający wyjście z Unii „Daily Mail" zarzuca brytyjskiemu premierowi liczne zakłamania. Dziennik sugeruje, iż nieprawdą jest, że po wyjściu z UE Niemcy nałożą na Wielką Brytanię cła, unijny rynek pracy stanie się bardziej elastyczny, bezrobotni cudzoziemcy zostaną zmuszeni do opuszczenia wyspy, a do wspólnoty dołączy... Turcja, donosi dział Wiadomości WP.

14:05 Polacy chcą, żeby Wielka Brytania została w Unii, a Rosjanie na myśl o Brexicie już zacierają ręce. Jak pisze Michał Potocki w "Dzienniku", "Rosja od lat stara się rozgrywać członków Unii Europejskiej między sobą. Robić interesy z jednymi kosztem innych, nie tylko ze względu na własne zyski, ale też licząc na zasianie ziarna nieufności między eurostolicami." Ponadto, po wyjściu Wielkiej Brytanii ze wspólnoty stosunki między Unią Europejską a Ameryką, odwieczną rywalką Rosji, mogłyby ulec ochłodzeniu.

13:45 Opublikowany dzisiaj rano sondaż Ipsos MORI wskazywał na przewagę zwolenników pozostania w Unii Europejskiej. Badanie na zlecenie "Evening Standard" zostało przeprowadzone wśród Brytyjczyków drogą telefoniczną. Jego wyniki sugerowały 4-procentową przewagę osób o nastawieniu proeuropejskim, które stanowiły 52 proc. wszystkich respondentów. Za opuszczeniem wspólnoty opowiedziało się 48 proc. badanych. Szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę zwolenników UE po zabójstwie Joe Cox z Partii Pracy. Deputowana popierała przynależność do wspólnoty, co po jej śmierci momentalnie podchwyciły media. Jak przypomniał dział Wiadomości WP, po morderstwie za pozostaniem w UE opowiedziało się 45 proc. Brytyjczyków, a 43 proc. było przeciw (badania zealizowano dla "Mail od Sunday" i "Sunday Times"). Przed śmiercią parlamentarzystki dysproporcje dzielące obie grupy były większe. W sandażu TNS, przeprowadzonym przed tragedią, 47 proc. badanych opowiedziało się za wyjściem z Unii, a tylko 40 proc. chciało w niej pozostać.

13:16 Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, jasno dał do zrozumienia Brytyjczykom, że nie mogą liczyć na dalsze ustępstwa ze strony UE nawet, jeżeli doprowadzą do Brexitu. „Doszliśmy już do wspólnych konkluzji z panem premierem [Davidem Cameronem, przyp.red.]. Wynegocjował już wszystko, co mógł dostać. (...) Więcej renegocjacji nie będzie. (...) Wyjście to wyjście" - podsumował szef KE w jednym ze swoich komentarzy [cyt. za express.co.uk].

12:50 Były pierwszy minister Szkocji ostrzega przed brytyjskim nacjonalizmem. „Coraz bardziej obawiam się tego, że angielski nacjonalizm i ksenofobia są w natarciu. Nigdy dotąd, patrząc w przyszłość, nie byłem tak bardzo zaniepokojony kryzysem, z którym przyszło zmierzyć się brytyjskiej polityce" - powiedział wczoraj Henry McLeish magazynowi „Sputnik". Wczoraj wszyscy byli premierzy Szkocji oraz obecna szefowa rządu, Nicola Sturgeon, opublikowali wspólne oświadczenie, w którym wzywają Szkotów, aby opowiedzieli się za pozostaniem w Unii Europejskiej. Coraz częściej mówi się o tym, że jeżeli Brytyjczycy zadecydują o opuszczeniu UE, na wokandę wróci temat uniezależnienia się Szkocji od Wielkiej Brytanii.

12:16 Słynny brytyjski aktor, Daniel Craig (to on grał w "Gwiezdnych Wojnach: Przebudzeniu mocy", "Dziewczynie z tatuażem: i "007 Quantum of Solace"), postanowił zamanifestować swoje poparcie dla Unii Europejskiej. Opublikował w czwartek na Instagramie zdjęcie własnej osoby w specjalnie na ten dzień przygotowanej koszulce. Nadruk na t-shircie głosi: „Żaden człowiek nie jest wyspą. Żaden kraj samodzielnie. Zagłosuj Zostań 23 czerwca".

"No man is an island, No country by its self" Big day tomorrow for Britain! #voteremain

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Daniel Craig (@danielcraig007) 22 Cze, 2016 o 6:44 PDT

 

12:03 Brexit w prasie drukowanej [GALERIA]. Brytyjskie gazety toczą batalię „za i przeciw". Na dzisiejszej okładce „The Sun" widnieje wielki napis „Niezależność", a „Daily Express" nawołuje: „Głosuj, opuść dzisiaj"!. Po przeciwnej stronie barykady ustawiają się takie dzienniki, jak „Daily Mirror", którego dzisiejsza okładka przedstawia czarną dziurę z podpisem: „nie skacz w ciemność... głosuj ZOSTAŃ dzisiaj". Szczególnie do wyobraźni przemawia frontowa strona magazynu „The Economist". Widnieje na niej węzeł zrobiony z dwóch flag: unijnej i brytyjskiej, opatrzony podpisem „podzieleni – upadniemy". Te oraz wiele innych ciekawych okładek prezentujemy w galerii dzisiejszych tytułów z Wielkiej Brytanii!

11:31 Czy polskie firmy mają powody do obaw? Jeżeli dojdzie do Brexitu, stosunki gospodarcze między Wielką Brytanią a przedsiębiorcami z innych państw, w tym z Polski, ulegną radykalnej zmianie. Przemysław Kamil Rosiak tłumaczy na łamach Rzeczpospolitej, co wyjście Wielkiej Brytanii z UE oznacza dla polskich spółek prawa handlowego oraz osób prowadzących działalność gospodarczą. Zła passa zaczęłaby się po dwóch latach „wygaszania” członkostwa Wielkiej Brytanii we wspólnocie. Pojawiłyby się trudności z założeniem firmy na wyspach, utrudniony byłby przepływ kapitału między przedsiębiorcami z Polski a ich brytyjskimi klientami. Po dwóch latach od dnia wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE wyspiarzy przestałoby obowiązywać prawo wspólnotowe.

11:07 Według serwisu firstpost.com o wyniku referendum w Wielkiej Brytanii zadecydują osoby niezdecydowane! Ta grupa może stanowić przeszło 10 proc. populacji. Obywatele, którzy nie mają własnego zdania, o pójściu do urn często decydują w ostatniej chwili. Czy wśród osób niezdecydowanych przeważą zwolennicy zachowania statusu quo?

10:42 Pałac Kultury w brytyjskich barwach? Tak, a na tle symbolu Warszawy i flagi Wielkiej Brytani przemawiała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zachęcała Brytyjczyków, żeby zostali w UE:

 

10:36 Pamiętacie gorący apel Donalda Tuska? "Apeluję do obywateli Wielkiej Brytanii: zostańcie z nami. Potrzebujemy Was. Wspólnie poradzimy sobie z wyzwaniami przyszłości. Osobno będzie dużo trudniej" - napisał na swoim profilu na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej 20 czerwca.

10:23 David Cameron już zagłosował w sprawie Brexitu [tvn24bis.pl].

10:11 W przeddzień referendum Francuzi usiłowali przekupić Brytyjczyków łakociami, żeby tylko ci ostatni zostali zostali w UE. W ramach  rozdawali swoje narodowe wypieki na londyńskiej stacji St. Pancras. W samej stolicy Wielkiej Brytanii mieszka ok. 350 tys. Francuzów. Tak przynajmniej twierdzi Olivier Bertin, który reprezentuje Assemblée des Français à l'Étranger – ciało doradcze brytyjskiego ministra ds. cudzoziemców.

10:03 Groźba Brexitu łączy ludzi. Francuzi i Brytyjczycy wykazali się dużą pomysłowością, organizując różnego rodzaju akcje społecznościowe. Londyńczycy i Paryżanie utworzyli w obu miastach łańcuchy ludzi, które miały symbolizować jedność Unii Europejskiej. W akcji flash mobowej wzięli również udział mieszkańcy innych miast. Wydarzenie zorganizowali dzięki platformie Avaaz [za polskieradio.pl].

9:44 Wczoraj największe brytyjskie dzienniki agitowały zwolenników i przeciwników Brexitu. Według money.cnn.com siły rozkładały się po równo. W środę na okładce The Daily Mail widniał napis „Jeżeli wierzysz w Wielką Brytanię, zagłosuj za wyjściem". (Nakład: 1,5 mln egzemplarzy.) Z kolei na froncie „The Sun" ukazał się tekst: „To nasza szansa, aby uczynić Wielką Brytanię nawet większą niż dotychczas, aby odzyskać demokrację, zachować nasze wartości i kulturę, z której jesteśmy dumni". Na przeciwnym biegunie znalazł się nawołujący Brytyjczyków do pozostania w UE „The Guardian". Brexit potępiły również ważne ekonomiczne tytuły, m.in. „Financial Times" i „The Economist".

9:23 Kiedy poznamy wyniki referendum? Na oficjalne dane trzeba będzie poczekać do jutra. Ogłoszenie wyników prawdopodobnie nastąpi wcześnie rano w Manchesterze. Chociaż media zapowiedziały, że nie będą publikować exit polls z uwagi na zbyt duży margines błędu (sięgający nawet 1 proc.), to w nocy będą ogłaszane wyniki głosowania w poszczególnych regionach [za polskieradio.pl].

9:14 Według statystyk TNS i Optinium, wczoraj szala zwycięstwa przechylała się na stronę zwolenników Brexitu. Za wyjściem z UE było 47,7 proc. respondentów wobec 46,8 proc. przeciwników takiej decyzji [za Twitter].

9:04 Hanna Gronkiewicz-Waltz apeluje do Brytyjczyków, żeby zostali w strukturach wspólnoty europejskiej. "Teraz przyszedł czas, aby podjąć decyzję. Zostańcie w UE. #Bremain" - napisała prezydent Warszawy na swom profilu na Twitterze.

8:52 Przypominamy, że pytanie, na które odpowiadają dzisiaj Brytyjczycy w drodze referendum, brzmi: "Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej, czy powinna opuścić Unię Europejską?".

8:46 Matteo Renzi, premier Włoch, ostatnio gorąco zachęcał Brytyjczyków do tego, żeby pozostali w zgodzie ze sobą i nie występowali z UE. Zdaniem szefa włoskiego rządu wyjście ze wspólnoty oznaczałoby zły wybór, ponieważ tożsamość Wielkiej Brytanii zawsze wiązała się z „patrzeniem ponad siebie", a nie z izolacją – przypomina „The Independent".

8:37 W przeddzień brytyjskiego referendum kanclerz Niemiec powitała polską premier Beatę Szydło w Berlinie. Obie liderki są przeciwniczkami Brexitu.

8:33 Już na początku roku Angela Merkel wyrażała swoją troskę o struktury UE. „Mam nadzieję i osobiste życzenie, że Wielka Brytania pozostanie nieodłączną częścią Unii Europejskiej" - powiedziała kanclerz Niemiec w styczniu.

8:21 "Jeżeli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, to będzie dla nas wstyd" - oceniła wczoraj brytyjska królowa Elżbieta II.

Zobacz również: Ile na Brexicie straci królowa brytyjska? [GALERIA]

8:00 Dzisiaj o godz. 8:00 czasu polskiego rozpoczęła się symboliczna bitwa o Unię Europejską. Brytyjczycy przystępują do referendum, w którym zadecydują o tym, czy Polska zostanie we wspólnocie europejskiej. Jeżeli ziści się czarny scenariusz i nastąpi rozłam UE, kursy franka szwajcarskiego i dolara pójdą w górę, natomiast polski złoty straci na wartości. Tacy ekonomiści, jak Piotr Bielecki z BZ WBK, nie mają złudzeń: negatywne skutki Brexitu odczują wszystkie europejskie rynki.

Sondaże pokazują, że Brexit dzieli nie tylko Brytyjczyków, ale również Europejczyków. Wyjścia z Unii Europejskiej nie chcą Szkoci, mieszkańcy Gibraltaru, bankowcy, ani inwestorzy. Światowe banki już teraz zapowiedziały, że wyprowadzą się z Londynu, jeżeli ten znajdzie się poza granicami Unii Europejskiej, ekonomiści straszą wahaniem kursów walut, a frankowicze załamują ręce, mając przed oczami szwajcarską walutę w cenie 5 złotych.

Brexit wywołuje również wiele emocji wśród naszych rodaków na wyspach. Chociaż nie wszyscy mają powód do zmartwienia, to w przypadku opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię część polskich imigrantów musiałaby poszukać nowego gospodarza. Śledźcie naszą relację na żywo, aby dowiedzieć się, jakie są najświeższe wyniki sondaży i co o Brexicie myślą ekonomiści, politycy oraz zwykli ludzie. Zostańcie z nami!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze