Terminal CPK

i

Autor: materiały prasowe Kiedy powstanie Centralny Port Komunikacyjny?

Budowa CPK. Robota stoi! Wiceminister: potrzebna zmiana przepisów UE

2022-03-13 19:01

W procesie inwestycyjnym budowy CPK posuwamy się tak szybko, jak to możliwe; do jego przyspieszenia konieczna byłaby zmiana przepisów unijnych - powiedział w czwartek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała. Marcin Horała pytany był na antenie radiowej Jedynki, czy w związku tym, że Centralny Port Komunikacyjny ma także znaczenie militarne, gdyż umożliwiłby szybszy przerzut wojsk NATO do Polski, istnieje możliwość przyspieszenia budowy portu lotniczego i zwiększenia jego finansowania.

"Przyspieszenie budowy CPK jest zasadniczo, co do swojej istoty, niemożliwe. Tzn. my już teraz posuwamy się w tym procesie inwestycyjnym tak szybko, jak się da. Żeby to robić szybciej, konieczne byłyby zmiany przepisów europejskich, dotyczących np. kwestii związanych z ochroną środowiska, postępowaniem środowiskowym - bo to są sprawy, które zajmują bardzo dużo czasu, czy uproszczenie postępowania w sprawie zamówień publicznych, przetargów. To są regulacje na poziomie europejskim" - powiedział Horała.

Dodał, że w kwestii finansowania, "jesteśmy w trakcie tzw. market sounding" czyli badania rynku. "Rozmawiamy z różnymi instytucjami, również amerykańskimi. To tyle, co mogę w tym momencie powiedzieć" - powiedział.

None

Kiedy powstanie CPK?

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią. W ramach tego projektu na ok. 3000 ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

Sonda
Czy Ukraina powinna wejść do NATO?
Najnowsze