Narodowy Bank Polski

i

Autor: Shutterstock

NBP ujawnia dane o inflacji. Takiej drożyzny jeszcze nie było

2022-03-11 11:33

Drożyzna w Polsce nie odpuszcza, a będzie jeszcze gorzej. Inflacja w 2022 r. bez przedłużenia działania tarczy antyinflacyjnej wyniesie 10,8 proc. – wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacji, opublikowanej przez Narodowy Bank Polski. Podwyżki cen towarów i usług będą nam towarzyszyć także w kolejnych latach.

Inflacja w 2022 r. wyniesie 10,8 proc. – wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacji, opublikowanej przez Narodowy Bank Polski. W 2023 roku inflacja obniży się do 9 proc., a w 2024 r. spadnie do 4,2 proc. Przy czym – jak wskazano na konferencji prasowej, na której prezentowany był raport o inflacji – dużo zależy od tego, jak długo będzie utrzymywana tarcza antyinflacyjna, która ma obowiązywać do końca lipca. - Gdyby tarcza miałaby być utrzymana do końca roku, to efekt wynosi 1,6-1,7 pkt,. o tyle byśmy mieli niższą inflację w tym roku, więc w takim wypadku, inflacja wyniosłaby ok. 9,1 proc. w tym roku, ale wtedy pik inflacji mielibyśmy w 2023 roku – powiedział wicedyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski na konferencji prasowej. 

Prezes NBP o wpływie wojny na Ukrainie na Polską gospodarkę

Kilka dni wcześniej prezes NBP przekonywał, że do przyzwoitego poziomu inflacja wróci dopiero w 2024 roku. - Inflacja jest za wysoka i musimy ją zbić, w 2024 r. będzie ona już na przyzwoitym poziomie, ale nadal będzie to powyżej pasma wahań - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas środowej konferencji prasowej. Cel Rady Polityki Pieniężnej – czyli inflacja, jaką chce RPP utrzymywać – wynosi 2,5 proc. z możliwością odchylenia inflacji o 1 pkt. proc. w górę lub w dół. Górne pasmo wahań wynosi 3,5 proc.

Wzrost PKB w 2022 r. wyniesie 4,4 proc. - wynika z opublikowanego przez NBP raportu o inflacji. W poprzedniej projekcji ten wzrost prognozowany był na 4,9 proc. Jeszcze mocniejsza zmiana prognoz wzrostu PKB widoczna jest dla roku 2023. W poprzednim raporcie o inflacji, z listopada 2021 r., prognozowano wzrost PKB w 2023 r. na 4,9 proc., zaś w obecnym mówi się o wzroście na poziomie 3 proc. Z kolei w roku 2024 wzrost PKB ma wynieść 2,7 proc. - Bieżące notowania złotego do euro są na progu średniej opłacalności importu a w przypadku dolara ten próg przekraczają. W rozsądnym horyzoncie to się musi zmienić – powiedział dyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar.

Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze