Budowa domu 2021: Materiały drożeją z dnia na dzień. O ile podrożały w ostatnich latach?

i

Autor: Andrzej Papliński Budowa domu 2021: Materiały drożeją z dnia na dzień. O ile podrożały w ostatnich latach?

Budowa domu 2021: Materiały drożeją z dnia na dzień. O ile podrożały w ostatnich latach?

2021-06-08 14:41

Materiały budowlane nieustannie drożeją, z tego powodu budowa domu staje się coraz bardziej kosztowna. Ceny rosną tak szybko, że ekonomiści mają problem z nadążeniem z aktualizacją danych na ten temat. We wtorkowym wydaniu "Pulsu Biznesu" można przeczytać, że w związku z tym budowlańcy chcieliby urealnić wskaźnik waloryzacji. jak w ostatnich latach drożały materiały budowlane?

 Budowa domu staje coraz bardziej kosztowna

160 proc. — o tyle od stycznia do maja tego roku podrożała blacha gorącowalcowana, o 94 proc. pręty budowlane, a o 68 proc. profile — wynika z danych Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Damian Kaźmierczak, główny ekonomista związku, twierdzi, że materiały drożeją tak szybko, że ma problem z aktualizacją danych. "W branży trudno znaleźć chętnych do prognozowania cenowego scenariusza na stalowym rynku. Zależy on od tego, czy Komisja Europejska przedłuży, wygasający z końcem czerwca, system jego ochrony. Wówczas wysokie ceny mogą się utrzymać" - podaje "Puls Biznesu". Rozbieżne natomiast są - jak czytamy - prognozy dotyczące cen asfaltu, który także mocno podrożał. "Asfalt to jeden z tych materiałów, którego ceny rosną obecnie najszybciej — 30-40 proc. licząc od dołka z kwietnia 2020 r. Wśród czynników, które podbijają cenę, można wymienić m.in. drogą ropę naftową, słabszego złotego w relacji do dolara i wysoki popyt segmentu drogowego" - ocenia Damian Kaźmierczak, cytowany przez gazetę. Lotos Asfalt zapewnia natomiast, że inwestycje w inne segmenty nie obniżą dostępności mas bitumicznych.

Materiały budowlane znacząco podrożały w ostatnich latach

Jedynie w okresie od marca 2020 do marca 2021 roku średnie ceny materiałów budowlanych podniosły się o 5 procent. Zakładając, że średni koszt budowy domu w Polsce wynosi ok 300 do 350 tysięcy złotych, to przez stale rosnące ceny inwestorzy muszą na same materiały wydać nawet do 20 tysięcy złotych więcej niż jeszcze 12 miesięcy temu.

Jakie materiały budowlane podrożały najbardziej? Największy wzrost cen, rok do roku, odnotowały płyty OSB - 14 proc., sucha zabudowa - 11 proc., a także cement i wapno - 7 proc.

Wzrosty cen materiałów to jednak nie wszystko. Szybko rosną również ceny usług, w tym także robocizny. Już w niedalekiej przyszłości to ich udział w całkowitym koszcie budowy domu będzie najwyższy.

Materiały na ściany domu – zobacz czy wiesz z czego i jak budować?

Pytanie 1 z 13
Czy beton komórkowy produkuje się z:
Super Raport 08.06 (Goście: Marek Sawicki - PSL-Koalicja Polska, prof. Antoni Dudek - politolog, historyk), Sedno Sprawy: Wojciech Andrusiewicz
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze