Porozumienie o współdziałaniu podpisali: Janusz Gromek – Członek Zarządu Związku Miast Polskich i Prezydent Kołobrzegu, Olgierd Geblewicz – Prezes Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Ludwik Węgrzyn – Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich i Starosta Powiatu Bochnia, Wojciech Długoborski – Prezes Zarządu Unii Miasteczek Polskich i zastępca burmistrza Gminy Chojna oraz Marek Olszewski – Prezes Zarządu Związku Gmin Wiejskich i Wójta Gminy Lubicz.
Zobacz także: Za reformę edukacji zapłacimy miliony. Samorządy już liczą koszty
– Deklaracja ma na celu wzmocnienie głosu samorządów różnych szczebli w rozmowach z rządem, gdyż to właśnie samorząd powinien być najważniejszym ogniwem w procesie dialogu – mówi Janusz Gromek, Członek Zarządu ZMP.
Jak czytamy na stronie ZMP, „samorządowcy chcą być partnerami rządu przy wprowadzaniu zmian prawnych, w szczególności tych, które dotyczą funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego oraz ich społeczności lokalnych”.
Samorządowcy przypominają, że budowana od 27 lat samorządność jest uznawana za jedno z największych osiągnięć polskiej transformacji. Ich zdaniem ostatnio obserwowane są tendencje do centralizacji państwa.
Czytaj również: Wywóz śmieci będzie droższy. Sejm wprowadził nowe przepisy
Porozumienie o współpracy podpisano podczas Konwentu Marszałków w Szczecinie, który odbył się 2-3 sierpnia br. Jednymi z najgorętszych tematów podejmowanych podczas spotkania były zapowiadane przez rząd zmiany w systemie ochrony zdrowia i edukacji, a także nowelizacja prawa wodnego. Samorządowcy mają obawy, że ich głos przestaje się liczyć w dyskusji nad nowymi rozwiązaniami proponowanymi przez rząd.
Porozumienie podpisane podczas Konwentu zostanie teraz przekazane do formalnej akceptacji przez zarządy poszczególnych organizacji. Jego sygnatariusze zapowiadają podejmowanie wspólnych inicjatyw w celu ochrony dorobku samorządów.
Źródło: ZMP, oprac. MK