Centralna Informacja Emerycka

i

Autor: Shutterstock, Paweł Jaskółka/Super Express Centralna Informacja Emerycka

System emerytalny

Rząd uruchamia Centralną Informację Emerytalną. Będzie wiedział wszystko o emerytach! Na czym ma to polegać?

2023-03-22 4:32

Informacje o naszej emeryturze będą możliwe do błyskawicznego sprawdzenia za pomocą prostej aplikacji. Rząd zebrał dane o emeryturach Polaków w ramach Centralnej Informacji Emerytalnej. Ma powstać jedno konto dla oszczędności ZUS, KRUS, PPK, PPE, IKE, IKZE, OFE, tj. zagregowane informacje o uczestnictwie w systemie emerytalnym opartym na trzech filarach. Dzisiaj (21 marca) projekt trafi pod obrady rządu.

Centralna Informacja Emerytalna niebawem ruszy w Polsce

W uzasadnieniu projektu ustawy, możemy dowiedzieć się, że użytkownicy będą mieli dostęp np. do informacji poglądowej o stanie oszczędności emerytalnych i wysokości przyszłych świadczeń. W jednym miejscu mają być prezentowane informacje o stanie kont:

  • w filarze publicznym, czyli przede wszystkim w systemach prowadzonych przez ZUS i KRUS,
  • w prywatnym filarze pracowniczym, czyli w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz w Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE),
  • w prywatnym filarze indywidualnym: IKE, IKZE i OFE.

Informacje z CIE będzie można uzyskać za pośrednictwem domeny gov.pl albo poprzez aplikację mobilną.

W Centralnej Informacji Emerytalnej sprawdzimy stan naszego konta emerytalnego. Także z drugiego i trzeciego filaru

Tym samym, w aplikacji CIE sprawdzimy stan naszego konta w ZUS i KRUS, ale także w sektorze prywatnym - pracowniczym, tj. Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) i Pracowniczych Planach Emerytalnych (PPE), a także w prywatnym - indywidualnym,  jak np. Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), czy Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE).

Taki system miałby zachęcić Polaków do oszczędzania na emerytury, bo biorąc pod uwagę obecne przewidywania - przyszli emeryci będą mieli trudną sytuację. Jak zauważa Rzeczpospolita, podobny system do tej pory powołało tylko kilka państw na świecie, takich jak Holandia, Australia, Szwecja, czy Wielka Brytania.

Zgodnie z projektem, za gromadzenie, porządkowanie i organizowanie informacji emerytalnych i usług elektronicznych w ramach CIE odpowiedzialny będzie Polski Fundusz Rozwoju.

Super Biznes - Paweł Stańczyk, Prezes Zarządu PERN S.A. - E23: PL for UA
Sonda
Będziesz korzystał z Centralnej Informacji Emerytalnej jeśli zostanie wprowadzona?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze