Nowe miejsce na warszawskiej mapie nauki. Centralny Dom Technologii otwarty [ZDJĘCIA]

2019-08-26 12:10 KaJa
Centralny Dom Technologii
Autor: MATERIAŁY PRASOWY Centralny Dom Technologii

Polski Fundusz Rozwoju otworzył Centralny Dom Technologii. Ma to być przestrzeń gdzie w sposób kreatywny będzie można zdobywać wiedzę pozwalająca na pozyskiwanie kompetencji budujących polską gospodarkę przyszłości. W uroczystym otwarciu brali udział przedstawiciele rządu w tym również premier Mateusz Morawiecki i prezes PFR, Paweł Borys.

Centralny Dom Technologii to 1000 metrów kwadratowych przestrzeni poświęconych nauce i rozwojowi przyszłości. Inwestycja powstała z inicjatywy Polskiego Funduszu Rozwoju. Nowe miejsce wspierania technologii zlokalizowane jest w warszawskim budynku CeDeT, przy ulicy Kruczej 50. To jeden z bardziej symbolicznych budynków Warszawy, znanym jako "Smyk". Również tam swoją siedzibę ma PFR.W nowym ośrodek szczególny nacisk położony będzie na promowanie wśród najmłodszych nowych technologii i umiejętności, między innymi tych programistycznych. Organizowane będą tam bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży, zajęcia edukacyjne, cykliczne wystawy tematyczne itp. 

PiS szykuje budżet bez dziury! Polaków czekają nowe podatki?

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił jak ważna jest rola państwa w rozwoju technologii i gospodarki. Zwrócił uwagę również na fakt iż Centralny Dom Technologiczny otworzono w tak ważnym i zabytkowym miejscu Warszawy to wspaniała idea, gdzie młodzi naukowcy będą mogli rozwijać swoje umiejętności i brać czynny udział w cyfryzacji polskiej gospodarki. - Dzieci, które będą dokształcać się CDT zrobią w przyszłości wielkie prezent polskiej gospodarce w wykorzystywaniu innowacji, takich jak drukarki 3D wykorzystywane w medycynie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zarabianie na bankach. Sprawdź, jak łatwo pomnożyć pieniądze

Nowo otwarta placówka ma być miejscem, gdzie otwarty umysł, nauka, technologia i biznes przenikają się wzajemnie. Centralny Dom Technologii w swojej ofercie będzie miła przede wszystkim zajęcia dla dzieci i młodzieży, angażujące warsztaty dla dorosłych, seniorów i całych rodzin.

Typy zajęć jakie można wybrać:

- zajęcia wielopokoleniowe,

- zajęcia dla cyfrowych debiutantów,

- kursy w obszarach: internet kreatywnie, programowanie i robotyka, druk 3D i modelowanie.

Na zajęcia obowiązują zapisy, a wrześniowa oferta jest całkowicie bezpłatna. Do końca bieżącego roku prezentowane będą prototypy, innowacyjne produkty i projekty badawcze, które powstają w polskich start-upach i rodzimych kołach naukowych.

- Powołując do życia Centralny Dom Technologii chcemy wspierać wszystkich go odwiedzających w odkrywaniu i wykorzystywaniu szans jakie dają nowe technologie oraz pokazać ile wnoszą do naszego codziennego życia oraz do gospodarki. Kompetencje cyfrowe rozwijane w CDT będą sprzyjać umiejętności dostosowania się do postępujących zmian na rynku pracy. Czasem brakuje wiedzy, jak w kreatywny sposób wykorzystać daną umiejętność w zupełnie innych obszarze. Chcemy to zmienić - powiedział Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Projekt realizowany jest przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju w partnerstwie operacyjnym w polską spółką technologiczną Daftcode oraz konsorcjum merytorycznym, w skład którego wchodzą: start-up edykacyjno-technologiczny Skriware, szkoła programowa Kids Code Fun oraz Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.