Paragony

i

Autor: Shutterstock

Drożyzna atakuje! Zobacz, które produkty i usługi podrożały

2017-06-13 14:06

Ceny w maju poszły w górę. Średnio o 1,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Najbardziej podrożały paliwo i żywność. W porównaniu z poprzednim miesiącem płaciliśmy za towary i usługi przeciętnie tyle samo – wynika z najnowszych danych GUS.

Inflacja w maju wyniosła 1,9 proc. w ujęciu rocznym, zaś w skali miesiąca praktycznie się nie zmieniła. Ceny usług wzrosły o 0,1 proc., a ceny towarów utrzymały się na poziomie obserwowanym w kwietniu br. Mamy obecnie do czynienia ze względną stabilizacją cen. Po silnym wzroście inflacji na przełomie roku, od kilku miesięcy utrzymuje się ona w okolicach 2 proc. Właśnie tyle wynosił wskaźnik w marcu i kwietniu br.

Sprawdź także: Zobacz, co zdrożeje w 2017 roku

Paliwo i jedzenie drożeje najbardziej
Najbardziej w skali roku podrożało paliwo. W ubiegłym miesiącu było ono średnio o 7,6 proc. droższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Bardzo duże podwyżki GUS odnotował także w zakresie cen żywności – wzrosły one przeciętnie o 3,9 proc. Wyraźnie wyższe (o 1,5 proc.) były również ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem. Jedyną kategorią, w której nie odnotowano podwyżek w skali roku jest odzież i obuwie. Ceny tych produktów spadły o 5,1 proc.

Co było droższe, a co tańsze niż w kwietniu?
Mimo braku istotnej zmiany średniego poziomu cen w maju w porównaniu do kwietnia, odnotowano zróżnicowaną dynamikę w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych.

Czytaj też: Uber szturmuje polski rynek i obniża ceny

"Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny żywności (o 0,8 proc.) oraz w zakresie łączności (o 2,4 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,18 p.p. i 0,12 p.p. Niższe ceny w zakresie transportu (o 2,3 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 1 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,21 p.p. i 0,07 p.p." – napisano w komunikacie GUS.

Zobacz również: Polacy coraz chętniej kupują ekologiczną żywność

Jak zmieniły się ceny żywności?
Jak podaje GUS, w kategorii żywność w skali miesiąca najbardziej podrożały owoce (o 5,8 proc.), tłuszcze roślinne (o 2,9 proc.) i zwierzęce (o 2,5 proc.) oraz mąka (o 1,8 proc.). Więcej niż kwietniu konsumenci płacili również za mięso – przeciętnie o 1,3 proc. Mięso wieprzowe zdrożało o 2,8 proc., drobiowe – o 1,1 proc., wędliny – o 1 proc., zaś w przypadku cen mięsa wołowego i cielęcego GUS odnotował spadek o 0,2 proc. W maju tańsze były także warzywa (o2,6 proc.) i ryż (o 0,7 proc.).

Przykładowe zmiany cen żywności w okresie kwiecień–maj 2017 r.
Olej roślinny 1 l: cena w kwietniu ok. 6,24 zł, po podwyżce o 2,9 proc. w maju – 6,42 zł;
Masło kostka 200 g: cena w kwietniu ok. 4,50 zł, po podwyżce o 2,5 proc. w maju – 4,61 zł;
Mąka pszenna 1 kg: cena w kwietniu ok. 2,04 zł, po podwyżce o 1,8 proc. w maju – 2,08 zł;
Schab bez kości 1 kg: cena w kwietniu ok. 15,16 zł, po podwyżce o 2,8 proc. w maju – 15,58 zł;
Kurczak cały 1 kg: cena w kwietniu ok. 6,52, po podwyżce o 1,1 proc. w maju – 6,59 zł.

Źródła: GUS, Money.pl, polskieradio.pl, dlahandlu.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze