Coraz więcej mieszkań na rynku wtórnym
Od momentu wygaśnięcia programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” zwiększa się oferta mieszkań na rynku wtórnym. Świadczą o tym dane Unirepo.pl, który monitoruje 52 największe portale ogłoszeniowe. Pod koniec maja w całym kraju było w nich zamieszczonych ok.145,5 tys. unikalnych ofert mieszkań. Od grudnia ubiegłego roku ich liczba wzrosła więc o ponad 18 proc. Z danych GetHome.pl wynika, że w drugim kwartale pojawiły się pierwsze oznaki cenowej stabilizacji. W maju w Krakowie, Poznaniu, Trójmieście i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia cena metra kwadratowego mieszkań z rynku wtórnego utrzymała poziom z kwietnia. W górę ceny rosły w Łodzi, Warszawie i Wrocławiu.
Spadające ceny mieszkań w czerwcu
W czerwcu podwyżki cen mieszkań wyhamowały w Łodzi (8,7 tys. zł/m kw.), w Krakowie (17,6 tys. zł/ m kw.), gdzie średnia cena metra kwadratowego nie zmieniła się drugi miesiąc z rzędu. Natomiast w Warszawie (18,6 tys. zł/m kw.) i Trójmieście (15,3 tys. zł/m kw.) cena nawet spadła o 1 proc.
– "To dobra wiadomość dla kupujących, bo oznacza, że sprzedający zaczęli schodzić na ziemię. Wielu najpewniej liczyło na zakupowe szaleństwo po pojawieniu się w ofercie banków „Kredytu mieszkaniowego #naStart”. Jednak rząd odsuwa decyzję w sprawie nowego programu wsparcia kredytobiorców. Tymczasem z powodu podażowego falstartu coraz więcej firm deweloperskich decyduje się na promocyjne obniżki cen" – komentuje Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.
Najszybciej drożeje na Śląsku
Używane mieszkania najszybciej drożały na Śląsku, gdzie cena za metr lokalu z drugiej ręki wzrosła aż o ponad 9 proc. Wg danych GetHome.pl średnia cena metra od początku na tym rynku urosła o ok. 800 zł. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Łódź i Warszawa, w których ceny od początku roku wzrosły o ok. 7 proc. Kraków i Wrocław zanotowały zmiany rzędu 6 proc. i 5 proc. Najmniejszą zmianę odnotowano Trójmieście (+1 proc.) oraz Poznaniu (+3 proc.).
Gdzie są najtańsze mieszkania z drugiej ręki?
Mimo wysokich podwyżek cen mieszkań z drugiej ręki, w Katowicach i Łodzi, wciąż pozostają one jednymi z najtańszych miast spośród wszystkich metropolii. W ofercie wciąż wysoki udział mają mieszkania w PRL-owskich blokach i starych kamienicach. Wart też zwrócić uwagę, że wciąż w czterech metropoliach – w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście – średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest wyższa niż na rynku pierwotnym. W pozostałych metropoliach sytuacja jest odwrotna. Analitycy GetHome.pl przewidują, że ceny mieszkań na rynku wtórnym będą się stabilizować w najbliższych miesiącach. Możliwe są również dalsze spadki cen, szczególnie w miastach, gdzie podaż jest największa.