Drożyzna na bazarkach

i

Autor: Marek Zieliński/SUPER EXPRESS Aktualne ceny owoców i warzyw nie w smak klientom. Ile płacą za czereśnie, truskawki i pomidory?

Aktualne ceny owoców i warzyw nie w smak klientom. Ile płacą za czereśnie, truskawki i pomidory?

Ceny czereśni, pomidorów, młodych ziemniaków i kapusty są na przełomie maja i czerwca 2022 wyjątkowo wysokie - tak przynajmniej twierdzą uczestnicy badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski. Pozytywnie za to zaskoczyły klientów ceny truskawek. Co wpływa na ceny nowalijek?

Czy czereśnie są rzeczywiście tak drogie?

Aż 58 proc. respondentów przeprowadzonego badania ocenia, że w porównaniu z cenami z 2021 roku najbardziej zdrożały czereśnie, truskawki, a nawet pomidory.  Czy słusznie? Maj nie jest sezonem na czereśnie. Te które pojawiły się na targowiskach w cenie 260 zł za 1 kg pochodzą z Ameryki Południowej. I odbyły długą i pełną niebezpieczeństw podróż drogą morską lub lotniczą. Ich cena uzależniona jest właśnie od kosztów dalekiego transportu. Nieco tańsze są czereśnie importowane z Hiszpanii. Potem pojawią się owoce z Serbii i Grecji. Polskie czereśnie dojrzeją dopiero na przełomie czerwca i lipca. Wtedy porównamy ich cenę do rekordów roku ubiegłego. Na razie polskie czereśnie nabierają smaku w sadach owocowych. 

Zaskakująco tanie truskawki

Truskawki, które sprzedawano w maju na straganach w całej Polsce pochodziły z importu lub spod folii. Te pierwsze truskawki z upraw na słomie i pod okryciem zawsze są droższe od truskawek z pola. W pierwszej połowie maja truskawki kosztowały 25 zł za 1 kg. Obecnie kosztują od 10 do 12 zł. Prawdziwe truskawkowe żniwa czekają nas dopiero w czerwcu. Jednak porównanie bezwzględnych danych opublikowanych przez ekonomistów z PKO Reaserch pozwala śmiało stwierdzić, że tegoroczne truskawki są tańsze od ubiegłorocznych. Ba! Wszystko wskazuje na to, że będą jeszcze tańsze. Wychodzi na to, że ocena respondentów przeprowadzonego badania była bardzo subiektywna i pełna uprzedzeń.

Zobacz GALERIĘ i porównaj ceny nowalijek z początku maja 2022 roku do cen dzisiejszych!

Drogi jak pomidor?

My zmagamy się z inflacją, a producenci pomidorów w Europie Zachodnie ze wzrostem kosztów produkcji oraz chorobami pomidorów. Jak donosi portal warzywa.pl ceny importowanych pomidorów wzrosły lub utrzymują się na tym samy poziomie co w marcu br. Jednak na tym tle dobrze się mają polskie pomidory. Według portalu dlahandlu.pl cena 1 kg pomidorów w maju w zależności od gatunku wahała się od 6,99 zł do 19,99 zł. Średnia cena pomidorów to 11 zł za kg. Są to nadal pomidory z upraw szklarniowych i tunelowych. Na  pomidory z pola musimy zaczekać do drugiej połowy czerwca. Wtedy ceny pomidorów zaczną spadać, by osiągnąć na przełomie lipca i sierpnia cenę 

Drożyzna młodych warzyw

Ankietowani wskazali, że zdrożały także inne nowalijki. Według respondentów badania bardzo podrożały młode ziemniaki, ogórki, młoda kapusta, młoda marchewka, szparagi. Skupmy się na ekskluzywnych szparagach. Już wczesną wiosną eksperci ostrzegali, że ze względu na wzrost kosztów produkcji i brak rąk do pracy w Niemczech - niemieckie szparagi będą drogie. W maju szparagi osiągnęły cenę 12 zł za pęczek i jak na razie nic nie wskazuje, żeby cena miała spaść. 

Tańczące z Promocjami 26.04.22

Czy spadnie spożycie warzyw?

Pandemia przyniosła oprócz lęków zmianę stylu życia wielu osób. Polacy zaczęli jeść więcej warzyw. Jednak w oblicz ostatniego badania niepokoją nastroje respondentów. Aż 64 proc. uczestników panelu przyznało, że kupuje zdecydowanie mniej młodych warzyw oraz owoców niż w zeszłym roku. Jaki podali powód? Oczywiście cenę. To fatalnie. Warto bowiem ugruntować dobrze przyzwyczajenia zdrowotne. Zaledwie 23 proc. respondentów stwierdziła, że cena nie ma dla nich większego znaczenia, bo lubi młode warzywa oraz owoce.  

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Najnowsze