Ceny prądu niepewne, a my bijemy rekord jego zużycia

2019-01-28 10:06
Prąd
Autor: Pixabay

Do Polski wróciła mroźna zima, a kiedy za oknem chłodniej częściej sięgamy po energochłonne sposoby na ogrzewanie. Rynek cen prądu nadal nie jest pewny, i choć Rząd przyjął ustawę aby rachunki za energię nie podrożały to wielu dostawców zdecydowało się na podwyżki. Nie przeszkodziło to jednak w pobiciu rekordowego zużycia energii elektrycznej w naszym kraju.

Tak wysokiego, chwilowego wykorzystania energii elektrycznej nie było w Polsce jeszcze nigdy w historii. W piątek, 25 stycznia o godzinie 13:15, zapotrzebowanie na prąd osiągnęło blisko 26,5 GW. Po raz pierwszy operator polskiego systemu musiał skorzystać z nowego mechanizmu współpracy z Niemcami.

Rekordowe zużycie energii elektrycznej ma związek przede wszystkim z panującymi warunkami atmosferycznymi. Do wielu regionów Polski wróciła mroźna i śnieżna zima, co zdecydowanie zwiększyło zapotrzebowanie na ciepło wytwarzane dzięki energii.

Portal WysokieNapiecie.pl poinformował, że kilka z bloków węglowych musiało zostać unieruchomionych - 3,2 GW planowo i kolejne 2 GW awaryjnie. Niestety podczas zimowych wyżów praktycznie nie wieje, co nie pozwala na awaryjne korzystanie w farm wiatrowych. Po raz pierwszy Polskie Sieci Elektroenergetyczne skorzystało w umowy z niemieckim operatorem 50 Hertz, która zapewnia Polsce możliwość zwiększenie importu energii.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze