Paragony

i

Autor: Shutterstock

Ceny produktów przed i po obniżce VAT. "Cuda na paragonie"

2022-02-03 11:20

Ceny podstawowych produktów spożywczych powinny zmaleć za sprawą obniżki VAT z 5 do 0 proc., która obowiązuje od 1 lutego do 31 lipca. Zerowym VAT-em objęte są takie artykuły jak m.in. mięso i ryby, produkty mleczarskie, warzywa i owoce, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze czy niektóre napoje. Ekonomista Rafał Mundry na przykładzie trzech paragonów z Biedronki pokazał, jak wyglądały ceny tych samych produktów przed obniżką VAT-u oraz tuż po obniżce.

We wtorek spadł do zera VAT na podstawowe produkty żywnościowe, jak mięso, ryby, nabiał. Niższe stawki podatku od towarów i usług mają obowiązywać do 31 lipca 2022 r. Ustawa, która weszła w życie we wtorek 1 lutego, jest częścią tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Według wyliczeń rządzących polska rodzina na obniżce VAT ma zaoszczędzić około 45 zł miesięcznie.

Dodatkowo na wszystkich sprzedawców towarów spożywczych nałożono obowiązek umieszczenia przy kasie w lokalu, w którym dokonywana jest sprzedaż "czytelnej informacji, że od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. dla towarów spożywczych obowiązuje stawka podatku od towarów i usług obniżona do wysokości zero procent".

Polski Ład – czy jest to rewolucja podatkowa i społeczna

Trzy paragony

"Cuda na paragonie. Zyskałem 67 groszy. Połowa tych produktów tydzień temu była jeszcze tańsza niż dziś" - napisał na Twitterze ekonomista Rafał Mundry, który specjalizuje się w polityce pieniężnej i budżetowej. Sprawdził, czy sklepy będą zmieniały ceny tuż przed obniżką VAT-u. Tym samym udał się na zakupy w Biedronce w niedzielę 30 stycznia, w poniedziałek 31 stycznia oraz we wtorek 1 lutego, gdy obniżka weszła w życie.

Mundry przez trzy dni kupował te same produkty. "8 produktów. 3 dni z VAT 5 proc., niby bez VAT a jednak z VAT i z 0% proc. VAT, czyli cuda na paragonie. Zyskałem 67 groszy. Połowa tych produktów tydzień temu była jeszcze tańsza niż dziś. Czekolada ma 23 proc. VAT. Rząd obniżył tylko VAT na żywności z 5 proc. stawką. Cena czekolady bez zmian" - informuje ekonomista na Twitterze, załączając trzy paragony z zakupów.

Sonda
Popieracie Polski Ład?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze