ChatGPT uciął z nami pogawędkę o Wrocławiu. To sztuczna inteligencja z tendencją do plecenia głupot

i

Autor: Wikimedia Commons

Sztuczna Inteligencja

ChatGPT zbierał prywatne dane? Rozpoczęto dochodzenie

2023-04-05 7:58

Pojawienie się ChatGPT wywróciło do góry nogami wiele prognoz ekonomicznych dla rynku pracy wieszcząc zastąpienie sporej części ludzkiej pracy przez sztuczną inteligencję. Wygląda jednak na to, że firma OpenAI, która opracowała ChatGPT może mieć kłopoty. Jak poinformował we wtorek urząd federalnego komisarza ds. prywatności, nadzorującego w Kanadzie przestrzeganie prawa dotyczącego prywatności danych wszczęte zostało dochodzenie w sprawie firmy.

ChatGPT zbierał prywatne dane bez zgody użytkowników?

Dochodzenie w sprawie OpenAI, amerykańskiego operatora ChatGPT, zostało wszczęte po skardze w sprawie zbierania, użycia i przekazywania prywatnych danych bez zgody – poinformowano we wtorkowym komunikacie. „Technologia AI (sztucznej inteligencji – PAP) i jej skutki dla prywatności są priorytetem dla mojego urzędu” - zapewnił cytowany w komunikacie komisarz ds. prywatności Philippe Dufresne.

We Włoszech w miniony piątek urząd ochrony danych, Garante per la protezione dei dati personali, zakazał tymczasowo aplikacji ChatGPT i rozpoczął dochodzenie w sprawie przestrzegania zasad ochrony danych osobowych w związku z podejrzeniem naruszenia obowiązujących w Europie zasad. Agencja The Canadian Press wskazała, że niemiecki urząd ochrony prywatności danych rozważa podobne do włoskiego posunięcie. Kraje Unii Europejskiej pracują na rozwiązaniami prawnymi, które służyłyby do klasyfikacji stopnia zagrożenia programów i narzędzi sztucznej inteligencji. Również w Białym Domu odbyło się we wtorek spotkanie na ten temat – podała The Canadian Press.

Giganci technologiczni apelują o bardziej kontrolowany rozwój AI

Tydzień temu Future of Life Institute opublikował list otwarty podpisany przez ponad tysiąc specjalistów AI i szefów firm, m.in. przez Steve Wozniaka i Elona Muska, wzywający do zawieszenia tworzenia bardziej zaawansowanych systemów AI. W liście podkreślono, że systemy AI stanowią „głęboką zmianę w historii życia na ziemi” i powinny być lepiej i rozważniej planowane. „Niestety, ten poziom planowania i zarządzania jest nieobecny” - podkreślono w liście, wskazując, że obecnie nawet twórcy tych systemów nie są ich w stanie „zrozumieć, przewidzieć lub skutecznie kontrolować”

The Canadian Press przypomniała też, że krytycy ChatGPT m.in. podnosili problem plagiatu, wiążący się z zasadami działania chatbota, który wykorzystuje informację dostępną w Internecie do konstruowania odpowiedzi na pytania użytkowników.

Pieniądze to nie wszystko Marek Budzisz
Sonda
Czy obawiasz się, że sztuczna inteligencja zabierze nam pracę?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze