Chcą im ZABRAĆ EMERYTURY! Dramat Wałęsy, Kwaśniewskiego i Komorowskiego

2020-08-21 5:28
Bronisław Komorowski, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski,
Autor: East News

Waloryzowana emerytura z ZUS, trzynastka oraz dodatkowa, prezydencka emerytura, a także liczne przywileje i świetnie płatne wykłady to życie byłych prezydentów Polski na emeryturze. Zarówno Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski jak i Bronisław Komorowski nie mają na co narzekać na swojej emeryturze, a za kilkanaście lat z podobnego życia seniora korzystać będzie także obecny prezydent Andrzej Duda. Czy aby na pewno? Okazuje się, że są w Polsce ludzie, którzy byłym prezydentom chcieliby odebrać emerytury.

Emerytury z ZUS, co roku waloryzowane, trzynastki dla emerytów z programu Emerytura plus, liczne zniżki czy dostęp do tańszych leków to niektóre z przywilejów polskich seniorów. Korzystać z nich mogą także byli prezydenci emeryci - Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski osiągnęli już wiek emerytalny i nic nie stoi na przeszkodzie, by pobierali emeryturę, której wysokość zależna jest m.in. od ilości przepracowanych lat i pełnionych funkcji. Dodatkowo jednak, jako byli prezydenci, otrzymują także specjalną emeryturę. Na nią będzie mógł liczyć także obecny prezydent, Andrzej Duda.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Tyle naprawdę posłowie zarabiają w Polsce! Czy powinni dostać podwyżkę? [SONDA]

Emerytura prezydenta to dożywotnie świadczenie, które obecnie wynosi ponad 10,5 tys. złotych. Prezydencka emerytura wypłacana jest po zakończeniu okresu, za który przysługuje wynagrodzenie ustalone i pobierane w trakcie kadencji. Byli prezydenci i ich rodziny mogą liczyć też na świadczenia zdrowotne, a przypadku śmierci prezydenta, rodzina uzyskuje prawo do renty rodzinnej oraz inne świadczenia w wysokości określonej w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym lub ubezpieczeniu społecznym.

ZOBACZ TEŻ: Takim samochodem jeździłby niejeden VIP

Sonda
Czy uważasz, że wiek emerytalny w Polsce...

Okazuje się jednak, że Polacy chcieliby pozbawić Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego, Bronisława Komorowskiego, a w przyszłości także Andrzeja Dudę prawa do dodatkowej emerytury prezydenckiej. Czytelnicy "Super Expressu" i "Super Biznesu" zapytani o to, czy prezydent RP poza emeryturą z ZUS powinien otrzymywać także "emeryturę" prezydencką niemal jednogłośnie stwierdzili, że nie. Przeciwników podwójnej emerytury było aż 84 proc. z pośród głosujących. 12 proc. uznało, że byłym prezydentom należy się dożywotnie świadczenie z tytułu pełnionej funkcji, a zaledwie 4 proc. nie miało na ten temat zdania.

ZOBACZ TAKŻE: Wprowadzili nowy podatek. Za to zapłacisz więcej!

Prezydencka emerytura i jej wysokości wynika z ustawy z 1981 roku o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i ustawy z 1996 r. o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP. Świadczenie prezydenta-emeryta wyliczane jest zależnie od kwoty bazowej, która w tym roku wynosi ok. 2 tys. złotych.

Lech Wałęsa - najlepsze momenty Expressu Biedrzyckiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze