Emerytury z ZUS, co roku waloryzowane, trzynastki dla emerytów z programu Emerytura plus, liczne zniżki czy dostęp do tańszych leków to niektóre z przywilejów polskich seniorów. Korzystać z nich mogą także byli prezydenci emeryci - Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski osiągnęli już wiek emerytalny i nic nie stoi na przeszkodzie, by pobierali emeryturę, której wysokość zależna jest m.in. od ilości przepracowanych lat i pełnionych funkcji. Dodatkowo jednak, jako byli prezydenci, otrzymują także specjalną emeryturę. Na nią będzie mógł liczyć także obecny prezydent, Andrzej Duda.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Tyle naprawdę posłowie zarabiają w Polsce! Czy powinni dostać podwyżkę? [SONDA]
Emerytura prezydenta to dożywotnie świadczenie, które obecnie wynosi ponad 10,5 tys. złotych. Prezydencka emerytura wypłacana jest po zakończeniu okresu, za który przysługuje wynagrodzenie ustalone i pobierane w trakcie kadencji. Byli prezydenci i ich rodziny mogą liczyć też na świadczenia zdrowotne, a przypadku śmierci prezydenta, rodzina uzyskuje prawo do renty rodzinnej oraz inne świadczenia w wysokości określonej w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym lub ubezpieczeniu społecznym.
ZOBACZ TEŻ: Takim samochodem jeździłby niejeden VIP
Okazuje się jednak, że Polacy chcieliby pozbawić Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego, Bronisława Komorowskiego, a w przyszłości także Andrzeja Dudę prawa do dodatkowej emerytury prezydenckiej. Czytelnicy "Super Expressu" i "Super Biznesu" zapytani o to, czy prezydent RP poza emeryturą z ZUS powinien otrzymywać także "emeryturę" prezydencką niemal jednogłośnie stwierdzili, że nie. Przeciwników podwójnej emerytury było aż 84 proc. z pośród głosujących. 12 proc. uznało, że byłym prezydentom należy się dożywotnie świadczenie z tytułu pełnionej funkcji, a zaledwie 4 proc. nie miało na ten temat zdania.
ZOBACZ TAKŻE: Wprowadzili nowy podatek. Za to zapłacisz więcej!
Prezydencka emerytura i jej wysokości wynika z ustawy z 1981 roku o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i ustawy z 1996 r. o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP. Świadczenie prezydenta-emeryta wyliczane jest zależnie od kwoty bazowej, która w tym roku wynosi ok. 2 tys. złotych.