fotowoltaika

i

Autor: Materiały prasowe Energetyka przechodzi kolosalne zmiany

Chcesz wynająć dom z fotowoltaiką? Wpadniesz w pułapkę podatkową, możesz słono zapłacić

2022-06-18 10:02

Wynajem domu z fotowoltaiką wydaje się atrakcyjną ofertą, choćby ze względu na niższe koszty rachunków dla wynajmującego. Okazuje się jednak, że taki układ jest prawdziwym koszmarem dla właściciela nieruchomości. Jak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna", osoba oferująca wynajem domu z instalacją fotowoltaiczną powinna płacić podatek akcyzowy, gdyż jest prawnie uznawany za producenta prądu.

Wynajem domu z fotowoltaiką. Najemca będzie musiał zapłacić dodatkowy podatek

Jak podaje "DGP", Krajowa Informacja Skarbowa opublikowała interpretację, z której wynika, że "właściciel nieruchomości z panelami słonecznymi powinien płacić akcyzę od sprzedaży na rzecz najemcy wyprodukowanego w ten sposób prądu". To oznaczałoby, że osoba oferująca wynajem domu musiałaby co miesiąc składać deklaracje podatkowe.

Z kolei gdyby wynajmującym była osoba prawna, musiałaby rejestrować się w Centralnym Rejestrze Podatników Akcyzowych, oraz prowadzić ewidencję ilościową energię elektryczną. Jak czytamy w "DGP" osoba fizyczna nie musiałaby tego robić, ale bez ewidencji rozliczenie nie byłoby raczej możliwe. Dlatego też eksperci apelują do resortu finansów o rozwiązanie tego problemu.

EKG 2021. Dawid Zieliński - Prezes Columbus Energy. Czy fotowoltaika uratuje Polaków przed horrendalnymi cenami prądu?

Ponadto, jak przypomina "DGP" na mocy tarczy antyinflacyjnej, wynajmujący nie musi płacić podatku do końca lipca bieżącego roku, o ile prąd wykorzystuje najemca prowadzący gospodarstwo domowe. Jednak do końca 2022 roku ma obowiązek przesyłania najemcy informacji o preferencjach podatkowych.

Wynajem domu z fotowoltaiką. Problematyczna opinia skarbkówki

Gdy spółka zajmująca się wynajmem zgłosiła zapytanie w sprawie fotowoltaiki i opodatkowania prądu, Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że na "Na gruncie podatku akcyzowego bez znaczenia jest, że przedmiotem umowy będzie usługa najmu, a nie dostawa energii elektrycznej". Więc wynajmujący musi płacić podatek od wyprodukowanego prądu.

Jak pisze "DGP" po wygaśnięciu tarczy antyinflacyjnej, przeciętny Kowalski mający dom z fotowoltaiką będzie miał obowiązek składania kwartalnych deklaracji podatkowych, ale nie będzie musiał prowadzić ewidencji ilościowej energii. Jednak w przypadku wynajmu domu, sytuacja byłaby dużo trudniejsza.

Sonda
Co sądzisz o panelach fotowoltaicznych?

"DGP" podaje, że jeśli prąd byłby wykorzystywany przez najemcę, to wynajmujący musiałby płacić podatek według stawki 5 zł za megawatogodzinę. Gdy najemca nie prowadził gospodarstwa domowego, to nawet w trakcie trwania tarczy antyinflacyjnej stawka wyniosłaby 4,60 zł za megawatogodzinę, ponadto musiałby składać co miesiąc deklarację AKC-4/H. Pozostaje liczyć na to, że do wygaśnięcia tarczy antyinflacyjnej, problem zostanie rozwiązany.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze