Zarobki

i

Autor: Shutterstock, youtube.com, tiktok.com Chcesz zarabiać na YouTube czy TikToku? Musisz wpisać się do KRRiT.

Chcesz zarabiać na YouTube czy TikToku? Będziesz musiał wpisać się do KRRiT. Nie zrobisz tego, zapłacisz karę finansową!

2022-06-25 20:05

YouTube i TikTok to obecnie najpopularniejsze platformy, gdzie twórcy internetowi mogą upubliczniać swoje materiały wideo. Oprócz samego dzielenia się swoim contentem jest to także dobre źródło zarobku. Wielu nowych użytkowników, którzy marzą o tym, aby iść w ślady swoich idoli, nie zdaje sobie sprawy, że zarabianie na udostępnianiu takich treści na platformach YouTube, czy TikToku musi być zalegalizowane. Taki twórca musi wpisać się do KRRiT. W przeciwnym razie może otrzymać niemałą karę finansową. Wpisanie do rejestru obejmuje także platformy takie jak Instagram czy Twitch.

Zarabiasz na TikToku, YouTube czy Instagramie? Musisz wpisać się do KRRiT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w lutym poszerzyła katalog dostawców audiowizualnych usług medialnych na żądanie. Poinformowała, że obowiązkowi wpisu będą podlegać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą w sposób ciągły i których dochód miesięczny przekracza połowę kwoty minimalnej pensji w Polsce. Obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi 3 010 zł brutto. Rejestracja nie obejmuje tych, którzy swoje materiały wideo publikują czysto hobbistycznie, nie mają podpisanej w związku z tym umowy i nie zarabiają na swojej internetowej działalności. 

Twórcy na platformach m.in. YouTube, TikTok czy Instagram, którzy zarabiają na swoich filmikach, mają obowiązek zarejestrowania się w wykazie dostawców audiowizualnych usług medialnych, który prowadzi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Nowelizacja oficjalnie weszła w życie w listopadzie 2021 r.

Kary finansowe dla twórców za niewpisanie się do KRRiT

Wydawać by się mogło, że nagrywanie w internecie jest bardzo proste i szybko można liczyć na pierwsze pieniądze. Nic bardziej mylnego. Niestety zwykłe udostępnianie swojej twórczości może nie być wystarczające. Niektórzy mają po prostu szczęście, w innych przypadkach jednak potrzebna jest inwestycja w reklamę, ale zwykle nie stanowi to żadnej przeszkody dla tych, którzy marzą o tego typu karierze. Przeszkodą może okazać się wpis do rejestru, natomiast wielu nie jest świadoma takiego obowiązku. Zgodnie z nowelizacją ustawy KRRiT za niedopełnienie wymogu grożą wysokie kary finansowe. Obowiązek obejmuje autorów tworzących treści hobbystycznie, którzy zarabiają na nich nie więcej niż 1505 zł brutto, czyli 50 proc. kwoty zatwierdzonego, minimalnego wynagrodzenia. Zgłoszenie się do rejestru musi nastąpić w ciągu 14 dni jeszcze przed rozpoczęciem udostępniania treści audiowizualnych. Jego brak będzie wiązał się z karą finansową w wysokości do dwudziestokrotności przeciętnej miesięcznej pensji w sektorze przedsiębiorstw.

Kongres 590 - Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury

Obowiązki twórców internetowych po wpisaniu się do rejestru KRRiT

- Taki podmiot musi dokonywać zgłoszenia swoich raportów finansowych, stosować zabezpieczenia chroniące dzieci przed szkodliwymi treściami i wprowadzać ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Niektóre podmioty - z uwagi na osiągany dochód - mogą też podlegać tzw. podatkowi od VOD, czyli opłacie cyklicznie wnoszonej do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - cytuje Agatę Witkowską portal Biznes.interia.pl.

Sonda
Instagram, TikTok czy Facebook - z której apki korzystasz najczęściej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze