Czym zastąpić drożdże? Proste przepisy na pyszne chleby i bułki bez drożdży

i

Autor: Shutterstock Zboża gwałtownie drożeją po rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Dramat piekarzy

Chleb będzie coraz droższy! Piekarnie nie zostały objęte niższymi cenami gazu

2022-12-16 14:14

Piekarnie już dziś odczuwają kryzys gazowy i stoją na granicy opłacalności. Tymczasem właściciele firm nie mogą liczyć na to, że obejmie ich mechanizm osłonowy zapewniający tańszy gaz. Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku. Nie ma tam min. rozwiązań dotyczących wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, w tym piekarni. Branża piekarniczo-ciastkarska ostrzega, że ceny chleba i bułek wystrzelą w górę A już za bochenek codziennego pieczywa płacimy krocie.

Cena chleba wzrośnie przez posłów?

Ceny chleba już biją rekordy. A wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze drożej. Co ciekawe, do podwyżek cen pieczywa przyczynią się posłowie rządzącej koalicji. Jak to możliwe? W czwartek 15 grudnia 2022 grudnia głosowali nad ustawą dotyczącą ustalania cen gazu. Zgodnie z zapisami dla gospodarstw domowych przygotowany jest dodatek gazowy, który ma być formą rekompensaty wyższego VAT-u. Będzie tu obowiązywało kryterium dochodowe (1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 2100 w jednoosobowym). Wsparcie przewidziano też dla tak zwanych podmiotów wrażliwych. Natomiast  bez wsparcia pozostali mali i średni przedsiębiorcy. W grupie tej znaleźli się m.in. piekarze, którzy to podnieśli larum.

Piekarze ostrzegają, że przy ogromnych rachunkach za gaz będą musieli drastycznie podnosić ceny pieczywa. W przeciwnym razie interes nie będzie dochodowy, a nie o to przecież w prowadzeniu firmy chodzi. Zatem o ile mogą pójść w górę ceny chleba? Biorąc pod uwagę wysokie rachunki za media, wysokie ceny produktów takich jak mąka czy masło oraz wysokie koszty pracy, to należy spodziewać się podwyżki 100 proc. Teraz chleb kosztuje już ok. 5 zł, zatem w 2023 roku bochenek może kosztować 10 zł

Sonda
Za Tuska chleb będzie po 100 zł ?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze