Lekarz

i

Autor: Pixabay

Chmura dla zdrowia – przyszłość cyfrowej dokumentacji medycznej

2021-04-16 12:05

Bezpieczne tworzenie, autoryzowanie, a także gromadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) będzie już wkrótce możliwe. Asseco Poland i Chmura Krajowa powołują spółkę Krajowy Operator Chmury Medycznej (Chmura dla zdrowia), która ma przyspieszyć cyfryzację sektora opieki zdrowotnej. Chmura umożliwi polskim szpitalom, laboratoriom i przychodniom wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej. Zagwarantuje także dostępność oraz przetwarzanie danych w trybie 24/7.

Będzie łatwiej i od ręki

Głównym celem założonej przez Asseco Poland i Chmurę Krajową spółki Krajowy Operator Chmury Medycznej będzie cyfryzacja ochrony zdrowia i umożliwienie podmiotom medycznym świadczenia e-Usług z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. - Utrzymanie i rozwój własnej infrastruktury przez jednostki medyczne jest czasochłonne i drogie. Odpowiedzią na te wyzwania są rozwiązania cloud computing, które będziemy oferować w ramach nowo powołanej spółki – powiedział Krzysztof Groyecki, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland. - EDM w chmurze zwiększy dostępność i wydajność systemu ochrony zdrowia oraz pozwoli na optymalizację kosztów. Połączenie doświadczenia Asseco, które od lat dostarcza zaawansowane rozwiązania informatyczne sektorowi ochrony zdrowia z dostępem do infrastruktury chmurowej, którym dysponuje Chmura Krajowa pozwolą nam wspólnie zmieniać służbę zdrowia w obszarze technologicznym i wynieść ją na wyższy poziom – dodał. Krajowy Operator Chmury Medycznej planuje obsługiwać trzy grupy klientów: laboratoria medyczne, przychodnie i praktyki lekarskie oraz szpitale. Oferta spółki dla pierwszej grupy ma być dostępna jeszcze w kwietniu, dla drugiej od maja, a dla trzeciej w czerwcu.

ZOBACZ: Wpływ pandemii na cyfryzację

Poradnik Zdrowie: jak wspierać dzieci i młodzież podczas nauki zdalnej i izolacji?

Cyfryzacja najlepszą receptą

Krajowy Operator Chmury Medycznej będzie działał w oparciu o platformę Google Cloud, a wszystkie dane będą przechowywane w repozytorium na terenie Polski. Zadba również o sprawne dostosowanie do regulacji prawnych i przyczyni się do standaryzacji usług informatycznych w sektorze opieki zdrowotnej.

Cyfryzacja służby zdrowia pozwoli nie tylko na uproszczenie i przyspieszenie funkcjonujących procesów, ale otworzy też możliwości budowy nowych, innowacyjnych usług. - Dzięki zastosowaniu rozwiązań dostępnych w chmurze w nieodległej przyszłości możliwe będzie także szybsze diagnozowanie pacjentów, np. dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do analizy badań obrazowych i szybszego wykrywania różnego typu schorzeń czy anomalii – podkreślił Dariusz Śliwowski, Wiceprezes Chmury Krajowej.

SPRAWDŹ: Totalny lockdown na majówkę! Minister zdrowia wygadał się

Sprawdź, czy odpowiednio dbasz o swoje zdrowie

Pytanie 1 z 15
Czy odwiedzasz dentystę co pół roku?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze