Portfel

i

Autor: Pexels Te banknoty są warte fortunę! Sprawdź, czy nie masz ich w swoim portfelu!

Czas ucieka!

Ostatni dzień na wymianę banknotów! Będą nic niewarte!

2023-01-13 10:41

Chorwacja 1 stycznia 2023 weszła do strefy euro. Jest to jedna z ulubionych destynacji wakacyjnych Polaków. Część z nas wciąż ma w domu kuny chorwackie. Do kiedy będzie obowiązywała stara waluta i jaki jest ostateczny termin wymiany?

Wielu Polaków regularnie decyduje się na podróż do Chorwacji - niektórzy odbywają takie podróże nawet kilka razy do roku. W związku z tym, często są w posiadaniu obowiązującej w tym kraju waluty - chorwackiej kuny, która już wkrótce przestanie być traktowana jako środek płatniczy. Od 15 stycznia 2023 roku płatności będzie można dokonywać już wyłącznie w euro.

Chorwacja wchodzi do strefy euro. Co z kunami chorwackimi?

1 stycznia 2023 roku Chorwacja weszła do strefy euro. Chorwacka waluta przestanie być akceptowana w sklepach już od 14 stycznia 2023 roku. W związku z tym wielu mieszkańców Unii Europejskiej posiadających kuny chorwackie spieszy się z ich wymianą.

W okresie 12 miesięcy od wprowadzenia euro jako oficjalnej waluty – tj. do końca 2023 roku – wymiany kun na euro w Chorwacji (wg stałego kursu 7,53450 kuny za 1 euro) będzie można dokonać w banku komercyjnym, przedstawicielstwach chorwackiej Agencji finansowej (FINA) oraz na poczcie. Za wymianę nie będzie pobierana prowizja - informuje portal polskiobserwator.pl.

Od 1 stycznia 2024 roku wymiany kuny na euro w Chorwacji będzie można dokonać wyłącznie w Narodowym Banku Chorwackim (HNB). W kwestii wymiany kun chorwackich na euro na terenie Polski należy kontaktować się z konkretnymi kantorami bądź oddziałami bankowymi.

Komunikat Ambasady RP w Zagrzebiu

"Z dniem 1 stycznia 2023 roku walutą obowiązującą w Chorwacji stanie się euro. Po wprowadzeniu euro płatności w kunach będą możliwe wyłącznie w dwutygodniowym okresie przejściowym tj. od 1 stycznia 2023 do 14 stycznia 2023, do godz. 24:00. Przy czym reszta będzie wydawana już wyłączenie w euro, wg stałego kursu 7,53450 kuny za 1 euro" - brzmi treść komunikatu.

Sonda
Jesteś ZA czy PRZECIW wprowadzeniu waluty Euro w Polsce?
Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Najnowsze