Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Emerytury

Polacy dostaną emerytury w euro? Rząd pracuje nad takim rozwiązaniem

2022-11-04 11:06

W wykazie prac Rady Ministrów pojawił się projekt, który pozwalałby polskim seniorom otrzymywać emerytury w euro. Tym samym Polska dołączy do krajów, które będą brały udział w programie ogólnoeuropejskich indywidualnych produktów emerytalnych (OIPE). Wprowadzenie tego systemu jest obowiązkowe dla wszystkich krajów członkowskich.

Emerytura w euro! Rząd przyjął projekt

OIPE, czyli emerytura w euro jest też nazywana emeryturą europejską. UE nakłada obowiązek wprowadzenia systemu każdemu państwu członkowskiemu, w celu zachęcania do przejścia na emeryturę. Z racji na kryzys demograficzny, urzędnicy w Brukseli chcą popularyzować projekty pozwalające oszczędzać na emeryturę.

Jak wskazują eksperci, dzisiejsi 30-latkowie mogą mieć spore obawy w kwestii swoich przyszłych emerytur. Według prognoz ZUS, świadczenia będą wynosiły jedynie 1/4 pensji. To rzecz jasna w wielu przypadkach będzie za mało, żeby utrzymać standard życia. Wie to ZUS i wie również Unia Europejska. Rząd tłumaczy, że OIPE pozwoli na inwestowanie transgraniczne, oraz przenoszenie oszczędności przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego, do innego państwa członkowskiego UE.

Pieniądze to nie wszystko. Marcin Ociepa

W uzasadnieniu do projektu ustawy stwierdzono również, że na OPIE zyskają oszczędzający, bo projekt zwiększy konkurencyjność trzeciego filaru emerytalnego. Tym samym ma być większy dostęp do tańszych i lepszych produktów.

Na emeryturę w euro jeszcze poczekamy. Nie wszystkie państwa członkowskie są przekonane do OIPE

Jak zauważa Business Insider, inne państwa - podobnie jak Polska - nie śpieszą się z wdrożeniem OIPE. Pierwszy podmiot, który zaczął oferować oszczędzanie w systemie jest słowacki Finax, z którego Polacy nie mogą jeszcze korzystać (ale będą mogli po wprowadzeniu w życie ustawy o emeryturze w euro).

Jak pisze Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, Finax inwestuje pieniądze odłożone na emeryturę zgodnie ze "strategią cyklu życia". Z początku inwestuje 80-100 proc. środków w ETF-y, które odwzorowują rynek akcji, który jest podatny na rynkowe wahania i w pewien sposób ryzykowny. 10 lat przed emeryturą portfel emerytalny jest przesuwany do ETF-ów, które bazują na obligacjach, które są znacznie stabilniejsze. Tym samym w momencie przejścia na emeryturę 60 proc. środków będzie pochodzić z ETF-ów pochodzących z akcji, a 40 proc. z obligacji.

WIĘCEJ NA TEMAT OIPE PRZECZYTASZ TUTAJ!

Sonda
Czy odkładasz dodatkowe pieniądze na emeryturę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze