Inflacja w Argentynie

i

Autor: Shutterstock Inflacja w Argentynie

Inflacja na świecie

Zamrożenie cen nie pomogło! Inflacja jak w PRL-u sięga 100 proc.!

2023-01-13 15:29

Władze Argentyny walczą z gigantyczną inflacją poprzez m.in. zamrożenie cen kluczowych produktów. Takie działania jednak na niewiele się zdały. Inflacja w 2022 roku wyniosła prawie 95 proc. Jest to najwyższy wskaźnik od 1991 roku.

Argentyna z jedną z najwyższych inflacji na świecie. Jakie są przyczyny?

"Argentyna znalazła się w zeszłym roku wśród krajów o najwyższej inflacji" - podkreśla Financial Times. Pomimo tego, nie znalazła się wśród państw w których wzrost cen przekroczył 100 proc. (Zimbabwe, Liban, Wenezuela, Syria i Sudan).

Zeszłoroczny wskaźnik wzrostu cen był w Argentynie najwyższy od 1991 r. Wówczas kraj wychodził z kryzysu hiperinflacji. Jedną z przyczyn tak wysokiej inflacji jest drukowanie pieniędzy przez bank centralny. Eksperci wskazują również wojnę w Ukrainie.

Rząd podejmuje działania antyinflacyjne. Eksperci mają wątpliwości

Argentyński rząd zapewnia, że podejmuje działania mające na celu walkę z inflacją. Wprowadził program "sprawiedliwych cen" w ramach którego zamrożono  ceny 1,7 tys. produktów do grudnia 2023 r. 

"Światowi ekonomiści wątpią w skuteczność rządowych planów i spodziewają się bardzo wysokiej inflacji przez cały bieżący rok" - informuje Financial Times.

Argentyna. Wysoka inflacja i zrujnowana waluta

Skrajnym przykładem kraju pogrążonego w kryzysie i posługującego się zrujnowaną walutą wydają się Argentyna i jej peso, które w minionym roku było zdecydowanie najsłabszą z istotnych walut. 

W latach 90 w celu walki z hiperinflacją zastosowano terapię szokową, której elementem był mechanizm izby walutowej, będący najbardziej restrykcyjną formą sztywnego kursu walutowego. Początkowo zabiegi te były skuteczne, ale ostatecznie walnie przyczyniły się do bankructwa i potężnego kryzysu pod koniec XX wieku - brzmi fragment analizy Bartosza Sawickiego.

– Od tego czasu Argentyna nie może wyrwać się z gospodarczych tarapatów. Nic nie zapowiada, by miało się to zmienić w najbliższym roku. Inflacja dalej będzie rosnąć, a wyczerpujące się rezerwy walutowe grożą, że spirala osłabienia peso, której władze monetarne starały się przeciwdziałać, zacznie kręcić się jeszcze szybciej – przestrzega Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl.

Sonda
Jak rząd radzi sobie z inflacją?
Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze