Odśnieżanie chodnika

i

Autor: Getty Images/MaYcaL

Zima 2022

Co grozi za nieodśnieżanie chodnika? Sprawa może trafić do sądu

2022-12-13 7:36

Czy mamy obowiązek odśnieżyć chodnik? Jak pisze wtorkowa "Rzeczpospolita" nie tylko chodnik, ale także bramę, dojście do mieszkania, czy ścieżka na prywatnej działce powinny być uprzątnięte ze śniegu i bezpieczne. Za niedopilnowanie tego obowiązku straż miejska może wlepiać mandaty. W przypadku gdy ktoś zrobi sobie krzywdę (np. złamie nogę), na "naszym" kawałku chodnika, czekać nas może proces w sądzie.

Co musimy odśnieżyć, żeby nie narazić się na mandat?

Jak czytamy w artykule, "ogólna zasada jest taka, że właściciel nieruchomości (dla domu wielorodzinnego wspólnota lub spółdzielnia) odpowiada za bezpieczeństwo przy swojej nieruchomości i na niej".

"Zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązkiem właścicieli nieruchomości jest uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych (chodników) położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości" - wyjaśniono. Dodano, że "za samą ulicę (szosę) odpowiada zarządca drogi, a więc gmina, powiat itd. – zależnie jaki ma ona status".

"Ale zagrożenie na chodniku nieraz pochodzi z dachu. Tu wkracza prawo budowlane, które w art. 61 stanowi, że obowiązkiem właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego jest, dochowując należytej staranności, zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu m.in. w razie wystąpienia takich czynników zewnętrznych, jak silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. A więc zrzucanie zwłaszcza zwisającego z dachu czy gzymsów śniegu czy sopli" - podano.

Przedsiębiorcy również muszą odśnieżać swoje lokale

"Rz" zwraca uwagę, że "śnieg spada też na prywatne działki, na które wchodzą ludzie, np. interesanci kancelarii prawnej czy do gabinetu dentystycznego, i choć właściciel nie jest zobowiązany do odśnieżania swej nieruchomości wewnątrz posesji, to zdaniem części prawników taki obowiązek wynikać może z jej przeznaczenia np. dla klientów". "Z kolei treść konkretnej umowy najmu może decydować, czy to najemca np. pawilonu usługowego oddalonego od ulicy ma odśnieżać drogę dojścia do niego czy właściciel posesji" - napisano.

Zdaniem z kolei prof. Bartosza Rakoczego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu brak podstaw do obciążania właściciela prywatnej nieruchomości do odśnieżania ścieżki np. do gabinetu – w tym wypadku jest luka prawna.

"Nie jest też wyraźnie uregulowany obowiązek gminy do odśnieżania ścieżek spacerowych po terenach zielonych, deptakach, i w razie skręcenia nogi na takim publicznie dostępnym, ale śliskim terenie, winy będziemy musieli szukać u siebie. Gdy już mówimy o własnej winie, to trzeba pamiętać o zasadzie z art. 362 k.c., że jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, np. wiedział, że ma śliskie buty czy pędził rowerem po oblodzonym chodniku, obowiązek jej naprawienia ulega zmniejszeniu odpowiednio do winy obu stron" - zaznaczono.

Pieniądze to nie wszystko- Rafał Bochenek
Sonda
Czy cieszysz się, że jest zima i śnieg?

Święta bez stresu i pośpiechu? TO MOŻLIWE!

Posłuchaj świątecznych porad Krystyny Mirek, autorki książki "Uwierz w szczęście".

Listen to "Świąteczne przyjemności" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze