Adam Glapiński

i

Autor: Artur Hojny/Super Express

Decyzja RPP

Decyzja RPP zmroziła Polaków. Co postanowiła Rada?

2024-01-09 14:36

Pomimo zaskakującego spadku inflacji, RPP po dwudniowym posiedzeniu utrzymała główną stopę procentową na poziomie 5,75 proc. Nie było zaskoczenia bo już w grudniu ub.r. prezes NBP Adam Glapiński zapowiadał, że stopy mogą zostać zmienione dopiero w marcu kiedy poznamy nowy budżet. Jakie czynnik przemawiały za utrzymaniem stóp procentowych bez zmian?

RPP obserwuje działania rządu

Prof. Glapiński oraz inni członkowie RPP wskazywali, że do marca bank centralny pozostanie w trybie „wait and see”(czekaj i patrz) i podobnie jak inne banki centralne na świecie, będzie reagował na nadchodzące dane.

Grzegorz Aleksandrowicz, ekspert finansowy Lendi uważa, że na decyzję RPP o utrzymaniu  stóp procentowych ma wpływ spełnianie obietnic wyborczych, czyli waloryzacji 500+ na 800 + i podwyżkami dla pracowników edukacji i administracji publicznej.

- Tym samym rząd wpuszcza na rynek kolejne miliardy złotych. Te wymienione czynniki plus planowany napływ środków z KPO w mojej ocenie nie będą zachęcały do kolejnych obniżek i realizacji celu inflacyjnego w dłuższej perspektywie czasowej- uważa Aleksandrowicz z Lendi. 

Potwierdza to Michał Stajniak wicedyrektor działu Analiz XTB, którego uważa, że jeśli wydatki rządowe będą wspierać wzrost inflacji, nie można wykluczyć scenariusza, w którym stopy procentowe pozostaną bez zmian na dłuższy czas.

Zdaniem eksperta Lendi, za utrzymaniem stóp procentowych na dotychczasowym poziomie przemawia również nowa odsłona programu Bezpieczny Kredyt 2 proc., czyli kolejna transza wsparcia dla potencjalnych kredytobiorców chcących zakupić swoje pierwsze mieszkanie.

-Jeżeli tak faktycznie będzie, to spowoduje to dalsze pobudzenie sektora budowlanego i wpływ kolejnych miliardów złotych na rynek, a jak wiadomo, aby zbić inflacje należy ograniczać, a nie wzmagać podaż pieniędzy na rynku. Nie można niestety również nie brać pod uwagę czynnika politycznego i swoistej koabitacji nowego rządu RP i prezesa NBP, wybranego w poprzedniej kadencji przez inne środowisko polityczne- mówi Aleksandrowicz. 

Stajniak z XTB wyjaśnia przy tym, że warto zauważyć również stabilizację cen na stacjach paliw, a te są odpowiedzialne za ceny większości produktów czy usług w gospodarce.

-Ze względu na duże i nieprzewidywalne ruchy cen paliw i żywności, często patrzy się na inflację bazową, która w lepszy sposób określa, jaka presja cenowa ma miejsce w kraju-twierdzi wicedyrektor działu Analiz XTB.

Raty mogą spaść o ponad 15 procent

Zdaniem Bartosza Turka, głównego analityka HRE Investment, oczekiwanie cięć stóp procentowych rośnie przy okazji marcowego posiedzenia RPP. -Wtedy poznamy bowiem projekcję inflacji i PKB, a do tego każdy kolejny dzień sprawowania władzy przez nowy rząd daje coraz więcej informacji na temat przyszłego kierunku polityki gospodarczej-mówi Turek i dodaje, że kontrakty terminowe na stopę procentową sugerują , już na wiosnę koszt pieniądza w Polsce może dalej spadać.

-Mało tego ich przewidywania odnośnie skali cięć stóp są nawet 2-3 razy wyższe niż oczekiwania bankowych ekonomistów. Ci drudzy często poprzestają na prognozach sugerujących w bieżącym roku obniżki stóp o łącznie 50-75 punktów bazowych. Dla porównania kontrakty terminowe wyceniają w do końca roku cięcia w sumie nawet na 100-150 punktów- wylicza główny analityk HRE  Investment.

Według wyliczeń Turka, na koniec 2024 roku podstawowa stopa procentowa może wynosić około 4,25-4,75 proc.

-To już mogłoby obniżyć raty złotowych kredytów mieszkaniowych o 10-15%. Ale to nie koniec, bo w 2025 roku spodziewany jest dalszy ruch w dół. Z punktu widzenia osób zadłużonych oznacza to, że raty kredytów hipotecznych w perspektywie dwóch lat spaść mogą jeszcze o ponad 15%. Niestety dla oszczędzających w tym samym horyzoncie należy spodziewać się spadku oprocentowania depozytów bankowych do poziomu około 3-4%- prognozuje główny analityk HRE Investment.

Obecna stopa procentowa wynosi 5,75% po łącznej obniżce we wrześniu i październiku w 2023 r. na poziomie 1 proc. Według projekcji Narodowego Banku Polskiego z listopada inflacja uśredni się na poziomie 4,6% w obecnym roku i 3,7% w 2025 roku. Stajniak z XTB uważa, że spadek inflacji będzie w tym roku wolniejszy niż w roku poprzednim. Taka sytuacja wynika z tzw. efektu bazy.

Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek

QUIZ PRL. Zima w czasach PRL. Pamiętasz Relaksy, Żbiki i zimę stulecia?

Pytanie 1 z 10
1.Buty Relaks były ocieplone:
Zima w PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze