Czym jest kapitał początkowy?
Przed rokiem 1999 ZUS nie prowadził indywidualnych kont ubezpieczonych. Dla osób urodzonych po 1948 roku ZUS oblicza kapitał początkowy na podstawie długości stażu pracy i zarobków sprzed tego roku. Kapitał początkowy jest odtworzoną kwotą składek na ubezpieczenia społeczne, które dana osoba lub jej pracodawca zapłaciła przed 1999 rokiem. Wyliczony kapitał początkowy stanowi dodatkowy składnik brany pod uwagę przy wyliczaniu przyszłej emerytury i wpływa na jej zwiększenie.
Od czego zależy wysokość kapitału początkowego?
Wysokość kapitału początkowego zależy od udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych przed 1 stycznia 1999 roku, podstawy wymiaru składek oraz współczynnika p, służącego do obliczenia tzw. części socjalnej.
Kto może mieć ustalony kapitał początkowy?
O wyliczenie wysokości swojego kapitału początkowego mogą ubiegać się osoby:
* urodziły się po 31 grudnia 1948 roku,
* pracowały przed 1 stycznia 1999 roku i miały opłacane składki na ubezpieczenie społeczne.
W przypadku osób, które urodziły się przed 1949 rokiem, również możliwe jest wyliczenie kapitału początkowego, jeżeli spełniają one jednocześnie cztery warunki:
* osiągnęły powszechny wiek emerytalny po 31 grudnia 1998 roku,
* złożyły wniosek o emeryturę z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego i o obliczenie jej według nowych zasad,* mają staż ubezpieczeniowy wynoszący co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) okresów składkowych i nieskładkowych,
* po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego kontynuowały pracę i były objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.
Wniosek o ustalenie kapitału początkowego
Wniosek o ustalenie kapitału początkowego można złożyć osobiście w dowolnym oddziale ZUS lub przez pełnomocnika. Decyzję wydaje odpowiedni oddział ZUS zgodnie z miejscem zamieszkania wnioskodawcy. Wniosek można dostarczyć osobiście, wysłać pocztą, a także złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
Wniosek o ustalenie kapitału początkowego składa się przed nabyciem prawa do emerytury na druku EKP lub na podstawie wniosku EMP o ustalenie emerytury, wypełniając odpowiednią część. Jeżeli składasz wniosek o emeryturę, nie musisz dodatkowo składać wniosku w sprawie kapitału początkowego.