Inflacja w Polsce

Co w ostatnich latach podrożało najbardziej? Skumulowana inflacja opróżnia kieszenie Polaków

2022-11-15 16:18

Inflacja rujnuje budżety domowe Polaków. Ceny rosną systematycznie od lat, choć w tym roku podwyżki szczególnie uderzają nas po kieszeni. Co w ostatnich latach podrożało najbardziej? Okazuje się, że niemal w oczach rosną koszty utrzymania mieszkania i nośników energii. Natomiast najwolniej drożeją bilety do kin czy książki, a także odzież. Zobacz, jak rosły ceny w Polsce od 2016 do 2022 roku.

Drożyzna w Polsce 2022

Inflacja szaleje. Z miesiąca na miesiąc padają kolejne rekordy inflacji w Polsce. Tymczasem wiadomo, że ceny systematycznie rosły od lat.  Business Insider Polska wziął pod lupę kategorie, w których to ceny najbardziej rosły odkąd Prawo i Sprawiedliwość objęło władzę w Polsce, czyli od 2016 r. Okazuje się, że skumulowana inflacja CPI w Polsce, obliczona na zasadzie procentu składanego, wyniosła w latach 2016-2022 nieco ponad 31 proc. To głównie efekt przyśpieszenia wzrostu cen w 2021 r. i przede wszystkim w 2022 r. Co podrożało w tym okresie najbardziej?

Co podrożało najbardziej?

Najwyższa skumulowana inflacja przez siedem lat była w kategorii "użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii". W tej kategorii  wyniosła ona niemal 60 proc. Drugie miejsce w tym jakże smutnym zestawieniu zajmuje transport. Z wyliczeń wynika, że od 2016 roku ceny w tej kategorii wzrosły aż o 48 proc. Trzecia lokata w tym niechlubnym rankingu należy do żywności i napojów bezalkoholowych, którą to drożyzna dotyka na poziomie 47 proc. Poza podium, ale również z wysokim wzrostem w drożyźnianym koszyku znajduje się kategoria "rekreacja i kultura", gdzie zanotowano prawie 30 proc. skumulowanej inflacji w latach 2016-2022.  "Zdrowie" oraz "wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego" to kategorie, w których skumulowana inflacja wyniosła przez siedem lat odpowiednio 24 proc. i 22 proc. Spośród głównych kategorii jedynie "odzież i obuwie" w latach 2016-2022 łącznie zanotowały spadek cen (pomimo wzrostów w tym roku po około 5 proc.).

Sonda
Przejmujesz się inflacją?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze