Waluty

i

Autor: SHUTTERSTOCK Waluty

Co wpływa na kursy walut? Dlaczego euro wystrzeliło, a złoty poleciał na łeb na szyję

2022-03-12 8:33

Kursy walut w ostatnim czasie spotykają się z ogromnym zainteresowaniem także tych, którzy zwykle nie skupiają swej uwagi na tej kwestii. Wojna na Ukrainie i sankcje nakładane na Rosję sprawiły, że na rynku walutowym doszło do sporych zawirowań. Ale co tak naprawdę sprawia, że w konkretnym momencie wartość danej waluty spada, a innej rośnie w błyskawicznym tempie?

Co wpływa na kursy walut? Najprostsza odpowiedź jest następująca: im wyższy popyt na daną walutę, tym wyższa jej cena – następuje zjawisko tzw. aprecjacji waluty. Wahania kursów walut na rynku międzynarodowym FOREX wpływają na ceny walut w bankach czy kantorach. Warto wiedzieć, że występują dla każdej pary walutowej dwa kursy walut – sprzedaży oraz kupna.

W ostatnim czasie obserwowaliśmy nagłe umocnienie, czyli wzrost cen euro, dolara amerykańskiego, funta szterlinga czy franka szwajcarskiego. Natomiast dramatycznie spadły ceny rubla rosyjskiego (0,03 zł) i ukraińskiej hrywny (np. 0,13 zł). Stało się tak, w wyniku wojny na Ukrainie, i nałożeniu sankcji gospodarczych na Rosję. Wartość hrywny i rubla spadły niemal do zera. Popyt na te waluty zmalał drastycznie (rublem tak naprawdę można posłużyć się wyłącznie w Rosji), a wzrósł popyt na inne waluty – głównie euro.

Generalnie czynników kształtujących podaż i popyt na wybrane waluty, a tym samym ich notowania, jest wiele, a najważniejsze z nich to:

- poziom inflacji: wysoka inflacja przekłada się najczęściej na podwyższenie stóp procentowych, co zwiększa wartość danej waluty. Ale jest tutaj pułapka. Gdy to trwa zbyt długo, to doprowadza do zmniejszenia siły nabywczej waluty. Gdy ceny towarów rosną, kredyty stają się coraz droższe, to spada zainteresowanie transakcjami handlowymi w danym kraju w obowiązującej w nim walucie. W takiej sytuacji popyt na wspomnianą walutę spada, a jej kurs jest słabszy niż notowania walut głównych partnerów handlowych;

- wzrost gospodarczy: może wpływać na notowania waluty krajowej dwojako. Początkowo zwiększa jej notowania – wyższe PKB w USA sprawia, że dolar staje się atrakcyjniejszy dla zagranicznych inwestorów. Wzrost gospodarczy wpływa też na polepszenie bilansu handlowego, zwiększając eksport towarów i usług ze Stanów Zjednoczonych. O ile jednak początkowo zjawisko to wpływa pozytywnie na notowania USD, stymulując popyt na tę walutę, o tyle w dłużej perspektywie może doprowadzić do deprecjacji dolara – większa aktywność importerów sprawia bowiem, że jego podaż na globalnym rynku rośnie, a w konsekwencji kurs spada;

- wydarzenia polityczne i społeczne: doniesienia o niekorzystnej sytuacji w danym kraju sprawiają, że zainteresowanie inwestowaniem w jego walutę maleje. Tym samym waluta taka traci na wartości, a jej kurs spada. Z takim zjawiskiem mamy własnie do czynienia w przypadku Rosji i Ukrainy.

Tłumy uchodźców na dworcach w Polsce
Sonda
Czy wojna na Ukrainie zagraża również Polsce?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze