Czego wymagać od pośrednika?

2009-01-29 13:30

Kupując nieruchomość na rynku wtórnym, trudno uniknąć kontaktu z pośrednikiem. Naturalnie, przy odrobinie szczęścia, można znaleźć mieszkanie lub dom bezpośrednio od właściciela. Tak jest oczywiście taniej, ale niestety – nie zawsze lepiej.

Pośrednicy są często postrzegani jako zbędne ogniwo w łańcuchu transakcji na rynku nieruchomości. Paradoksalnie jednak, większość z nas nie wie dokładnie, czego należy od nich wymagać, co wchodzi w zakres ich obowiązków. A to duży błąd, ponieważ dzięki takiej usłudze można sobie oszczędzić wielu kłopotów, formalności i zmartwień.  

Pamiętajmy, że w każdej umowie pośrednictwa trzeba określić zakres usług, jakie oferuje nam pośrednik. I jeżeli mamy podstawy sądzić, że nie wywiązuje się on ze swoich obowiązków, możemy wypowiedzieć taką umowę. Czego zatem powinniśmy oczekiwać?

- pełnego przeprowadzenia przez proces transakcji od początku do samego końca

- pomocy w załatwieniu wszelkich formalności związanych z transakcją (np. przepisywanie mediów)

- zadbania o bezpieczeństwo transakcji, czyli sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości (księgi wieczystej, wypisu z rejestru gruntów), zadłużenia w opłatach eksploatacyjnych, czy nieruchomość nie jest obciążona hipotekami lub prawami osób trzecich, czy wszyscy zostali w porę wymeldowani

- skrupulatnego śledzenia ofert z zakresu zainteresowań klienta, żeby szybko zareagować na interesujące dla klienta propozycje

- obecności pośrednika przy przejęciu nieruchomości, przygotowania protokołu przekazania nieruchomości

- ewentualnej pomocy w uzyskaniu kredytu hipotecznego

Warunki umowy pośrednictwa, podobnie jak w przypadku innych rodzajów umów, możemy negocjować. Dotyczy to między innymi wysokości prowizji pośrednika. Zazwyczaj wynosi ona od 2,5 do 3,5 proc. ceny mieszkania (najczęściej jest to 2,9 proc. plus VAT). Niestety, wiele agencji pobiera prowizję podwójną – zarówno od kupującego, jak i sprzedającego, co znacząco przekłada się na cenę lokalu. Sposób ustalenia i wysokość prowizji muszą być określone w umowie pośrednictwa zawartej na piśmie.

Do klienta należy również prawo wyboru, czy decyduje się na współpracę z jedną czy z wieloma agencjami.

Dość często możemy spotkać w umowie klauzule sprzeczne z prawem (tzw. niedozwolone klauzule umowne) lub też zgodne z prawem, ale niekoniecznie korzystne dla kupującego.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na zapis, że część prowizji zostanie wypłacona pośrednikowi po podpisaniu umowy przedwstępnej.

Czytaj więcej na:


Nie przegap szansy.

Skontaktuj się z naszym doradcą!

 

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze