Czeka nas dwucyfrowa inflacja. Ekspert nie ma wątpliwości

2021-11-23 13:12
Inflacja
Autor: Shutterstock W środę GUS opublikuje dane o wzroście inflacji. Będzie wiadomo skąd drożyzna w sklepach

Eksperci nie mają dobrych wiadomości dla naszych portfeli. Wygląda na to, że złoty nie tylko nie przestanie słabnąć, ale inflacja podskoczy do dwucyfrowego poziomu. Takiego zdania jest dr Stanisław Kluza, były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i były minister finansów. Swoją opinię na temat inflacji przedstawił też Marek Belka.

W wywiadzie z "Rzeczpospolitą" dr Stanisław Kluza, były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i były minister finansów stwierdził, że od 2019 roku panuje presja inflacyjna. Kluza ocenił, że NBP popełnił błędy w polityce pieniężnej podczas pandemii. W efekcie "inflacja nie zatrzyma się, tylko podskoczy do dwucyfrowego poziomu". Według byłego ministra "gdyby nie epidemia COVID-19, to z dużym prawdopodobieństwem już w połowie 2020 r. mielibyśmy inflację sporo powyżej celu". Zdaniem Kluzy to gorsza koniunktura w czasie epidemii opóźniła ten proces o ponad rok. Kluza spodziewa się jednego z dwóch skrajnych scenariuszy: znaczącego podwyższenia stóp procentowych, lub ich niepodwyższania.

- W przypadku braku podwyżek lub ich powolności będziemy mieli do czynienia z utrzymującą się presją inflacyjną, a także ryzykiem, że inflacja nie zatrzyma się, tylko podskoczy do dwucyfrowego poziomu - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

ZOBACZ TEŻ: Dramat kredytobiorców. Frank szwajcarski najdroższy w historii

Super Raport 23.11 (Goście: Marek Belka - były premier, były szef NBP oraz Krzysztof Skiba - muzyk, satyryk) Sedno Sprawy: Grzegorz Cessak

- Kiedyś powiedziałem, że jak inflacja osiągnie 8 proc., to Polacy przekonają się do Euro. Dobijamy od ośmiu proc. a Polacy według sondaży zaczynają się przekonywać do euro - skomentował w programie "Super Raport" Marek Belka.

Zdaniem byłego szefa NBP, działania związane z walką z inflacją są spóźnione. Utraciliśmy kontrolę nad tempem wzrostu cen. Efektem będzie trudny gospodarczo okres. Zdaniem Belki inflacja wymknęła się spod kontroli i obecnie, chociaż dla wielu osób będzie to trudne, należy podnosić stopy procentowe. Poza gospodarką należy jednak brać pod uwagę także czynniki społeczne takie jak kryzys na granicy czy tendencje antyunijne.

Sonda
Jak oceniasz działania rządu w sprawie inflacji?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze