Frank szwajcarski jest najdroższy od 2015 r.

i

Autor: shutterstock Frankowicze nie zapłacą podatku

Dramat kredytobiorców. Frank szwajcarski najdroższy w historii

2021-11-22 16:54

Nie ma wątpliwości, że złotówka jest teraz wyjątkowo tania, a w poniedziałek doszło do kolejnego jej osłabienia na rynku walut. To przekłada się również na wysoką cenę franka szwajcarskiego, który kosztuje już 4,51 zł, co należy uznać za historyczny rekord. To się oczywiście odbija na kredytach w frankach, które spłaca wielu Polaków. Ich problemem nie będą więc jedynie batalie sądowe z bankami, ale również niska wartość złotówki na rynkach walutowych.

Frank Szwajcarski osiąga rekordowe wartości

Frank szwajcarski był swego czasu popularną walutą w kredytach hipotecznych wielu Polaków. Wtedy waluta znacznie dołowała i banki zachęcały kredytobiorców do wykorzystania okazji. Problem w tym, że później szwajcarska waluta zaliczyła znaczne odbicie i wiele osób poczuło się oszukanych. Doszło do wielu sporów sądowych, które ciągną się do dziś. Jakby frankowicze mieli już mało problemów, waluta zaliczyła właśnie rekordowy skok wartości.

ZOBACZ Chaos w sprawie frankowiczów. Z jednej strony ugody, z drugiej wezwania do zapłaty

Trzymanie oszczędności w innej walucie pozwala na częściowe ochronienie ich przed inflacją. Choć pieniądz traci wartość nabywczą w praktycznie większości krajów na świecie, to w Szwajcarii spadek jest wyjątkowo niski. W Polsce w październiku inflacja wyniosła 6,8 proc. Dla porównania, w Szwajcarii wysokość wskaźnika oszacowano na 1,2 proc.

Czy kredyt hipoteczny można spłacić wcześniej? Radzi doradca finansowy

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji jeden frank szwajcarski kosztował 4,51 zł, co było historycznym rekordem. Warto zaznaczyć, że szwajcarska waluta z dolarem, euro, funtem i jenem są jedną z głównych walut na światowym rynku, dlatego też jej wahania są dosyć istotne dla gospodarki. W czasach kryzysu i niepewności, to właśnie szwajcarski frank uchodzi za bezpieczną inwestycję.

Co oznacza wysoki kurs franka szwajcarskiego?

Obecny kurs franka szwajcarskiego to wzrost o 0,69 proc. To oczywiście zła wiadomość dla frankowiczów, jeśli wciąż nie zdecydowali się na przewalutowanie swojego kredytu. Również osoby, które chciały uchronić swoje oszczędności przed wysoką inflacją mogą sporo stracić reinwestując w inną walutę. Przy takim niskim kursie złotówki, wszelkie operacje walutowe są dosyć ryzykowne.

Sonda
Trzymasz oszczędności w obcych walutach?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze