Sklejka Tusk Domański

i

Autor: AP Photo/Virginia Mayo, Jacek Domiński/REPORTER

Podatek VAT

Człowiek Tuska zapowiada: Koniec zerowego VAT na żywność

2023-11-28 12:03

Rzutem na taśmę rząd Mateusza Morawieckiego skierował do Sejmu projekt ustawy przedłużający zerowy VAT na żywność od 1 stycznia do końca czerwca 2024 roku. Tymczasem Andrzej Domański, poseł i doradca ekonomiczny Koalicji Obywatelskiej, mówi wprost: koniec zerowego VAT na żywność.

Co dalej z zerowym podatkiem VAT na żywność?

Podatek VAT na żywność powinien od stycznia powrócić do poziomu 5 proc. – uważa Andrzej Domański, poseł i doradca ekonomiczny Koalicji Obywatelskiej, wymieniany w gronie faworytów do objęcia Ministerstwa Finansów – pisze businessinsider.pl

- „Ja stoję na stanowisku, że ten VAT powinien wrócić do 5 proc. Polski system jest oparty w dużej mierze na podatku VAT, jako państwo polskie, jeżeli chcemy finansować niezbędne inwestycje, a taką inwestycją jest na przykład podwyżka dla nauczycieli, to musimy mieć jakieś źródła przychodu i ten 5 proc. VAT jest takim przychodem. (...) To jest moje stanowisko, ale decyzję będzie podejmował nowy rząd”— powiedział Domański w piątek 17.11 w Radiu Zet.

Rząd Morawieckiego chce przedłużyć zerowy VAT na żywność

- "Zerowa stawka VAT na żywność powinna pozostać z nami również w roku 2024, dlatego składamy dzisiaj projekt ustawy przedłużający zerowy VAT na żywność od 1 stycznia do końca czerwca 2024 r." - poinformował w poniedziałek 20 listopada wiceminister finansów Artur Soboń.

Zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje w Polsce od początku lutego 2022 r. Rząd PiS przedłużał ją dwukrotnie, ale latem zdecydował, że od nowego - 2024 r. - roku VAT wróci do poziomu 5 proc. Teraz rząd premiera Morawieckiego jednak zmienia zdanie i liczy na poparcie ustawy przez nowy Sejm. Wiceminister Soboń dodał, że PiS składa projekt ustawy, a nie rozporządzenie, ponieważ "chce mieć gwarancję, że rząd, który powstanie nie wycofa się z tego korzystnego dla Polaków rozwiązania".

QUIZ SUPERBIZNES. 10 pytań z ekonomii. Nawet dziecko powinno to wiedzieć

Pytanie 1 z 10
Co to jest pieniądz?
pieniądze/banknoty
Pieniądze to nie wszystko Adam Gomoła