Prezes NBP Adam Glapiński został powołany na drugą kadencję

i

Autor: ARTUR HOJNY / SUPER EXPRESS Prezes NBP Adam Glapiński został powołany na drugą kadencję

Czy będzie obniżka stóp procentowych w Polsce? Kredytobiorcy są w kropce

2022-03-16 12:25

Czy będzie obniżka stóp procentowych w Polsce? Po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej 8 marca 2022 roku podwyższono stopę referencyjną do 3,5 proc. w skali rocznej. To już kolejna taka decyzja RPP, która mocno uderzyła w kieszenie kredytobiorców. Teraz wielu z nich z niecierpliwością oczekuje na decyzję o obniżce stóp procentowych. Jednak prędko to nie nastąpi.

Czy będzie obniżka stóp procentowych w Polsce? 

Na pewno teraz wielu kredytobiorców zadaje sobie pytanie, czy będzie obniżka stóp procentowych w Polsce. Szczególnie, że 8 marca doszło do rekordowej podwyżki, która ustaliła wysokość stóp procentowych na najwyższym poziomie od 2014 roku. Warto zaznaczyć, że jeszcze w 2020 roku stopa referencyjna NBP wyniosła 0,1 proc. co było z kolei najniższą wartością w historii.

W czasie, gdy była rekordowa obniżka stóp procentowych w Polsce, mocno przyśpieszył rynek kredytów. Wiele osób skuszonych niski ratami i niewysokimi odsetkami do spłaty zaczęło zaciągać wieloletnie zobowiązania, nie sądząc, że w przyszłości będą musieli płacić sporo więcej. W niecałe 2 lata przeszliśmy z rekordowo niskiej stopy referencyjnej NBP, do jednej z wyższych w historii.

Kredyt hipoteczny, a historia w BIK

Obniżka stóp procentowych w Polsce jest mało prawdopodobna

Czy w związku z rekordowymi wartościami, będzie obniżka stóp procentowych w Polsce? Raczej nie można się tego spodziewać. Niedawno Adam Glapiński przyznał, że stopa referencyjna NBP będzie wyższa niż oczekiwania rynkowe, a eksperci przewidywali, że sięgnie 4 proc. Można się więc spodziewać, że stopy procentowe będą na poziomie nawet 5 proc.

Co więcej, prezes NBP zapowiadał również, że polityka pieniężna będzie zaciskana. Wiąże się to z wysokimi odczytami inflacji, oraz niskim kursem złotego. Wysokie stopy procentowe wiążą się z wyższym oprocentowaniem lokat, więc więcej osób powinno lokować na nich swoje oszczędności. To poskutkowałoby odpłynięciem sporej ilości pieniędzy z rynku i zmniejszeniem inflacji. Wysokie stopy procentowe mogą również umocnić polską walutę. Dlatego obniżka stóp procentowych w tym roku jest dosyć mało prawdopodobna.

Sonda
Czy jesteś zobowiązany kredytem hipotecznym?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze