Wicepremier Kowalczyk

i

Autor: MARCIN WZIONTEK/SUPER EXPRESS

Inflacja w Polsce

Czy cukier znowu będzie kosztował 4 zł? Minister Kowalczyk wyjaśnia

2022-08-02 22:03

Ceny cukru idą na rekord. Kilogram cukru może kosztować nawet 10 zł. Tymczasem minister rolnictwa Henryk Kowalczyk stwierdził, że jak ktoś chce płacić, to niech płaci nawet 15 zł za torbę cukru. - Ja nigdy nie zapłaciłbym 10 zł. (...) Kupują po 10-20 kg, no przepraszam, komu potrzebne jest 10, czy 20 kg cukru w ciągu paru dni. To jest przesada, uleganie panice - powiedział w jednym z wywiadów. I zdradził, kiedy i do jakiej kwoty spadną ceny cukru w Polsce.

Cukier nie będzie kosztował 2 zł. Po ile będzie cukier w Polsce?

Ceny cukru biją rekordy. Nie dość, że w sklepach brakuje cukru, to jak już uda się go upolować, to kosztuje krocie. Tymczasem wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi na antenie Polsat News powiedział: - Zdecydowanie nie panikujcie. Cukier wróci do normalnej ceny. Oczywiście nie wróci do 2 zł, bo ceny są już zupełnie inne. 4-5 zł jest to cena, która może się ukształtować po nowym sezonie skupowym. Wiadomo, że nawozy zdrożały, buraki, energetyka, ale na pewno, żadne 9-10 zł.

Kowalczyk odniósł się również do wiadomości, że w sprzedaży internetowej można kupić cukier nawet za 9-10 zł. - Jak ktoś chce płacić niech płaci nawet 15 zł. Ja nigdy nie zapłaciłbym 10 zł. (...) Kupują po 10-20 kg, no przepraszam, komu potrzebne jest 10, czy 20 kg cukru w ciągu paru dni. To jest przesada, uleganie panice - stwierdził wicepremier. Czyżby szef resortu rolnictwa nie zdawał sobie sprawy z tego, że w Polsce w dobie gigantycznej inflacji wiele osób robi tak zwane zaprawy (pikle, kompoty, dżemy) na zimę i w takim przypadku 10 kg cukru w domu w szczycie sezonu to nie jest wcale hurtowa ilość?

Kiedy cukier będzie tańszy? Kowalczyk podał termin

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapytany o wysokie ceny cukru stwierdził, że "najwięcej zamieszania zrobiły" w tej kwestii sieci handlowe, "bo nie dostarczyły cukru na czas do sklepów i pojawiły się puste półki". "Media społecznościowe wprowadziły panikę (...) i stąd trudności logistyczne, ale cukru naprawdę mamy bardzo dużo. Nie zabraknie tego cukru, jeżeli ktoś teraz kupuje cukier po wysokiej cenie, to musi sobie zdawać sprawę, że jak się sytuacja ustabilizuje to cukier stanieje" - dodał szef resortu odpowiedzialnego za ten sektor.

Kowalczyk zapewnił, że Krajowa Grupa Spożywcza dostarcza cukier zgodnie z harmonogramem. - Teraz nawet sprzedaje więcej niż harmonogram przewiduje(...) Zapasy mamy bardzo duże, a sezon następny za chwile, więc tutaj absolutnie nieuzasadnione jest kupowanie cukru po takiej cenie - twierdzi Henryk Kowalczyk.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"
Sonda
Kupujesz cukier, by robić dżemy?
Najnowsze