Waloryzację emerytur może pochłonąć wysoka inflacja

i

Autor: Shutterstock Waloryzację emerytur może pochłonąć wysoka inflacja

Czy jest szansa na wyższe emerytury? Minister nie ma wątpliwości

2021-09-09 9:42

Czy emeryci i renciści mogą spodziewać się większych świadczeń? Według Marleny Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, która udzieliła wywiadu wicenaczelnemu "Super Expressu" Hubertowi Biskupskiemu świadczeniobiorcy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Podwyżki emerytur i rent zależą od wskaźnika waloryzacji. Maląg stwierdziła, że ostatecznie wskaźnik poznamy w lutym 2022 r. i może się on zmienić wobec tego, co założono w budżecie.

Emerytury i renty na pewno wzrosną, a najważniejsze pytanie to oczywiście - o ile? Marlena Maląg w rozmowie z "Super Expressem" rozwiała wątpliwości. - Przy obecnie prognozowanym wskaźniku waloryzacji najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna i socjalna wzrośnie z obecnej kwoty 1250,88 zł do kwoty 1312,05 zł, a więc o ponad 61 zł - powiedziała minister.

Na pytanie czy wskaźnik waloryzacji – 104,89% – może się jeszcze zwiększyć Maląg stwierdziła, że jest to "szacunkowa wysokość wskaźnika waloryzacji uwzględniona w projekcie ustawy budżetowej".

Karpacz 2021: Tadeusz Kościński

- Na jego finalną wartość składa się kilka czynników - powiedziała Marlena Maląg. - Ostateczną jego wysokość poznamy dopiero w lutym 2022 r. po podaniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2021 r. - dodała minister.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej była również pytana o przyszłość 14. emerytury i czy będzie wypłacana w następnym roku.

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

- Czternasta emerytura jest rozwiązaniem dodatkowym, jednorazowym. Pieniądze te już wkrótce trafią do tych emerytów i rencistów, którzy otrzymują świadczenie w wysokości do 2900 zł brutto - powiedziała Maląg. - Co ważne, zastosowana zostanie tu zasada złotówka za złotówkę. Zdecydowana większość, ok. 8 mln osób, otrzyma świadczenie w pełnej wysokości. Na ten cel przeznaczone zostanie blisko 11 mld zł. - dodała.

Karpacz 2021. Tadeusz Kościński potwierdził wysokość składki zdrowotnej

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany