Czy jest szansa na wyższe emerytury? Minister nie ma wątpliwości

2021-09-09 9:42
Waloryzację emerytur może pochłonąć wysoka inflacja
Autor: Shutterstock Waloryzację emerytur może pochłonąć wysoka inflacja

Czy emeryci i renciści mogą spodziewać się większych świadczeń? Według Marleny Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, która udzieliła wywiadu wicenaczelnemu "Super Expressu" Hubertowi Biskupskiemu świadczeniobiorcy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Podwyżki emerytur i rent zależą od wskaźnika waloryzacji. Maląg stwierdziła, że ostatecznie wskaźnik poznamy w lutym 2022 r. i może się on zmienić wobec tego, co założono w budżecie.

Emerytury i renty na pewno wzrosną, a najważniejsze pytanie to oczywiście - o ile? Marlena Maląg w rozmowie z "Super Expressem" rozwiała wątpliwości. - Przy obecnie prognozowanym wskaźniku waloryzacji najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna i socjalna wzrośnie z obecnej kwoty 1250,88 zł do kwoty 1312,05 zł, a więc o ponad 61 zł - powiedziała minister.

Na pytanie czy wskaźnik waloryzacji – 104,89% – może się jeszcze zwiększyć Maląg stwierdziła, że jest to "szacunkowa wysokość wskaźnika waloryzacji uwzględniona w projekcie ustawy budżetowej".

Karpacz 2021: Tadeusz Kościński

- Na jego finalną wartość składa się kilka czynników - powiedziała Marlena Maląg. - Ostateczną jego wysokość poznamy dopiero w lutym 2022 r. po podaniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2021 r. - dodała minister.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej była również pytana o przyszłość 14. emerytury i czy będzie wypłacana w następnym roku.

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

- Czternasta emerytura jest rozwiązaniem dodatkowym, jednorazowym. Pieniądze te już wkrótce trafią do tych emerytów i rencistów, którzy otrzymują świadczenie w wysokości do 2900 zł brutto - powiedziała Maląg. - Co ważne, zastosowana zostanie tu zasada złotówka za złotówkę. Zdecydowana większość, ok. 8 mln osób, otrzyma świadczenie w pełnej wysokości. Na ten cel przeznaczone zostanie blisko 11 mld zł. - dodała.

Karpacz 2021. Tadeusz Kościński potwierdził wysokość składki zdrowotnej

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze