Nowy Rok 2021. Które sklepy są otwarte? Gdzie zrobimy zakupy w Kielcach? [LISTA]

i

Autor: Alexas_Fotos/Pixabay Nowy Rok 2021. Które sklepy są otwarte? Gdzie zrobimy zakupy w Kielcach? [LISTA]

Czy niedziela 24 stycznia jest handlowa? Handlowe niedziele w styczniu

2021-01-23 9:05

Niedziele handlowe 2021, podobnie jak w ubiegłym roku, będą obowiązywały tylko w ograniczoną liczbę dni. Od stycznia 2020 r. zakaz handlu obowiązuje w swojej ostatecznej wersji, co sprawia, że niedziele handlowe to niezwykła rzadkość. Czy 24 stycznia 2021 r. wypada niedziela handlowa? zobacz, gdzie zrobisz zakupy.

Zakaz handlu spędza sen z powiek wielu sprzedawców każdego tygodnia. Od stycznia 2020 roku sklepy są czynne tylko w jedną niedzielę w miesiącu, jednak ta zasada nie obowiązuje za każdym razem. Pierwsze trzy niedziele nowego 2021 roku były niedzielami z zakazem handlu. Podobnie jest w kolejną, 24 stycznia 2021 r. W najbliższą niedzielę będzie obowiązywał zakaz handlu. Otwarte mogą być tylko placówki,  których za ladą staną ich właściciele. Na pierwszą w tym roku niedzielę handlową trzeba poczekać do 31 stycznia. Zobacz, kiedy będziesz mógł wybrać się na zakupy w niedzielę. 

ZOBACZ: Dopłata do czynszu dla poszkodowanych przez COVID-19! Kto dostanie pieniądze? Kiedy złożyć wniosek?

W 2021 roku handel będzie dozwolony łącznie w 7 spośród 52 niedziel: w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc:

  • 31 stycznia
  • 28 marca
  • 25 kwietnia
  • 27 czerwca
  • 29 sierpnia
  • 12 grudnia
  • 19 grudnia

Ustawa z zakazem handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Zakaz handlu od momentu wprowadzenia przepisów nie dotyczy tych sklepów, w których za ladą staną ich właściciele. Ograniczenie nie obowiązuje też w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z: pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych oraz w placówkach pocztowych.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

SPRAWDŹ: Gigantyczne pensje katechetów i księży w małej gminie!

Sonda
W którym sklepie najczęściej robisz zakupy?
Kolejki ustawiają się do rejestracji do szczepień
Najnowsze