Koronawirus w Zwoleniu. Zakażona jest siostra zakonna. Księża pozostają w izolacji

i

Autor: pixabay.com Koronawirus w Zwoleniu. Zakażona jest siostra zakonna. Księża pozostają w izolacji

PORAŻAJĄCE pensje katechetów i księży! Miliardy złotych na katechezę! Jeden przypadek wgniata w ziemię!

2021-01-22 12:39

Duchowni niechętnie podejmują dyskusję na temat finansów Kościoła. Także premier nagminnie nie udziela odpowiedzi na interpelacje posłów dotyczące finansowania przez państwo Kościoła katolickiego. Tematem zainteresował się działacz Młodej Lewicy - Daniel Tuchowski - zdobywając informacje, ile pieniędzy w ubiegłym roku przeznaczyła na pensje katachetów i księży jedna z niewielkich gmin w województwie małopolskim. Kwota zwala z nóg!

Zarobki księży to od dawna temat tabu. Zapewne dlatego, że wielu wiernych o takich kwotach, jakie otrzymują miesięcznie duchowni, mogłoby jedynie pomarzyć. O tych zarobkach pisaliśmy TUTAJ. Pieniądze, które zarabia Kościół mogą przyprawić o zawrót głowy. Szacuje się, że może to być nawet 1,6 - 1,8 miliarda rocznie. Ok. 1,2 mld zł z tej kwoty pochłania wynagrodzenia dla katechetów. Czy to dokładne dane? Tego raczej się nie dowiemy. "Wiedza ściśle chroniona" - tak posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska komentowała w ubiegłym roku dane o wydatkach na finansowanie Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki nie odpowiedział na interpelacje posłów w tej sprawie. Okazuje się, że podobnie jest z katechetami. Niektóre samorządy nie chcą ujawnić zarobków nauczycieli religii. Pojawiło się więc podejrzenie, że są one wyższe od pensji innych nauczycieli. Przypominamy więc, że wypłata katechety oficjalnie powinna zależeć od stopnia awansu zawodowego i stażu pracy. Kwalifikacje katechetów określa Konferencja Episkopatu Polski. O dane dotyczące wydatków na pensje dla księży i nauczycieli religii w jednej z małych gmin pokusił się działacz Młodej Lewicy - Daniel Tuchowski. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców regionu, ta kwota może szokować!

ZOBACZ: Dopłata do czynszu dla poszkodowanych przez COVID-19! Kto dostanie pieniądze? Kiedy złożyć wniosek?

Daniel Tuchowski postanowił zapytać o wydatki na księży i katechetów w roku 2020 w gminie Skawina, w województwie małopolskim. Według bieżących danych gmina ta jest zamieszkała przez około 40 tysięcy osób. To ważne dane, biorąc pod uwagę kwotę, którą pojawiła się w odpowiedzi na pytanie działacza Młodej Lewicy. Samorząd wydał na wynagrodzenie dla księży i katechetów w ubiegłym roku ponad milion zł, a dokładnie to 1 258 398,67 zł. Ta kwota wielu zwala z nóg. 

Warto wspomnieć, że prześwietlenie majątku kleru, zarobków czy finansowania, to nie jest prosta sprawa. Nie wszyscy włodarze miast chcą udzielić takiej informacji. Niewielu duchownych jest skłonna do dyskutowania na ten temat, zapewne z obawy o reakcje parafian. Rząd także nie jest zainteresowany ujawnianiem tych wydatków. Według prof. Pawła Boreckiego z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalisty od prawa wyznaniowego, na wszystkie związki wyznaniowe i Kościoły w Polsce może być przeznaczanych nawet 2-3 mld zł rocznie.

SPRAWDŹ: Rząd OSTRZEGA! Branża fitness nie dostanie pieniędzy, jeśli nie spełni ważnego warunku

Sonda
Księża kapelani powinni twoim zdaniem zarabiać:
Bunt restauratorów w Tarnowie. Właściciele otwierają lokale
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze