Henryk Kowalczyk nowy minister rolnictwa

i

Autor: Marcin Wziontek Henryk Kowalczyk nowy minister rolnictwa

Czy Polsce zabraknie gazu? Ważne słowa ministra rolnictwa

2022-02-24 11:24

W związku z agresją Rosji na Ukrainę, zaczęły pojawiać się obawy o bezpieczeństwo energetyczne dla krajów europejskich, w tym dla Polski. Dostawy gazu ze wschodu wciąż są istotnym elementem energetyki Unii Europejskiej. Szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk uspokaja jednak, że zapasy gazu w Polsce są wystarczające na okres zimowy.

Wojna na Ukrainie. Czy Polskie dostawy gazu są zagrożone?

Wicepremier, szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pytany w czwartek w Programie III Polskiego Radia o ewentualne skutki dla Polski sankcji na Rosję, których wprowadzenie zapowiedziała m.in. przewodnicząca KE Ursula Von der Leyen, wskazał, że newralgicznym surowcem jest obecnie gaz. "Jest sprowadzany z Rosji do Polski; w tej chwili te zapasy gazu są wystarczające, żeby spokojnie na okres zimowy wystarczyły" - zapewnił. Zwrócił uwagę, że jest już blisko wiosny, "więc cele grzewcze będą na pewno spełnione".

Na jesień ruszy Baltic Pipe, która zapewni dostawy gazu do Polski. Ważny krok w uniezależnieniu się od Rosji

Zdaniem Kowalczyka musimy "bardzo przyspieszyć odtworzenie zapasów w ciągu lata, ale też jak najszybciej dokończyć budowę gazociągu Baltic Pipe, bo to daje już wtedy bezpieczeństwo energetyczne".

Trwa agresja Rosji na Ukrainę

Jak zaznaczył, jeśli będziemy mieć inne źródła, "straszenie cenami gazu ze strony rosyjskiej przestanie być aktualne". Zwrócił uwagę, że gaz płynący tankowcami z USA jest tańszy niż rosyjski. "W tym momencie doszliśmy do takiej ceny, która w konkurencji nie jest groźna. Nie możemy mówić, że korzystamy z taniego rosyjskiego gazu, bo nie korzystamy od wielu miesięcy" - powiedział. Wskazał, że rosyjski gaz jest jednym z najdroższych.

Co z dostawami węgla od Rosji?

Pytany, czy UE powinna zablokować także handel węglem z Rosją, Sasin ocenił, że "bardzo możliwe, że trzeba będzie zweryfikować politykę klimatyczną UE - bo w takiej sytuacji nie będziemy mieli bezpieczeństwa energetycznego".

"Jesteśmy w stanie zwiększając wydobycie w swoich kopalniach zapotrzebowanie na węgiel zaspokoić" - dodał.

Wiceminister Kowalczyk zapewnił w związku z konfliktem na Ukrainie, że "bezpieczeństwo granic Polski jest bardzo duże".

Sonda
Boisz się wojny w Ukrainie?

W poniedziałek wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin ocenił, że polskie zapasy gazu pozwalają nie obawiać się kryzysu w dostawach. Przypomniał, że z Rosji pochodzi nieco ponad połowa zużywanego w Polsce gazu. Polskie magazyny gazu są wypełnione w ok. 80 proc., dzięki czemu możemy przetrzymać kryzys spowodowany "zakręceniem kurka" przez miesiąc, a nawet do dwóch miesięcy przy założeniu, że żaden gaz do Polski nie dociera - mówił Sasin.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze