Prof. Adam Glapiński

i

Autor: BOSTYLFOTO / SUPER EXPRESS Prof. Adam Glapiński zdradził, czy RPP nadal będzie podnosić stopy procentowe

Czy RPP będzie podnosić stopy procentowe? Adam Glapiński nie pozostawia złudzeń!

2022-05-06 17:16

Rada Polityki Pieniężnej będzie podnosić stopy procentowe, aż osiągnie pewność, że inflacja trwale się obniży - oświadczył w piątek podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał, że zdaje sobie sprawę, że to "przykra wiadomość" dla wielu, których dotykają wysokie stopy procentowe, ale "dobra wiadomość" dla tych, którzy się interesują stanem całej gospodarki.

Jak mówił Adam Glapiński podczas piątkowej konferencji prasowej, "mało który kraj może się pochwalić tak korzystnymi wynikami gospodarczymi" , i jest to najlepszy, empiryczny dowód na to, że walka z inflacją odbywa się w Polsce "w odpowiednim tempie i z właściwą dynamiką wzrostu stóp procentowych". "Gdyby ta dynamika była niewłaściwa, moglibyśmy mieć już stłumiony wzrost gospodarczy, brak wzrostu wynagrodzeń, i bezrobocie" - ocenił Glapiński.

"Nie ma odpowiedzi, na jakim pułapie zatrzymają się stopy procentowe" - mówił Glapiński na konferencji prasowej. Jak zaznaczył, Rada Polityki Pieniężnej patrzy na to w sposób pragmatyczny. "Nie ma żadnych dogmatyków w RPP" - zaznaczył. Prezes banku centralnego dodał, że skala ostatniej podwyżki stóp - o 75 pkt proc. - jest wynikiem dyskusji wewnątrz RPP, a "propozycje były różne".

Czy masz zdolność kredytową na budowę - radzi doradca finansowy

Przezwyciężenie inflacji

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego "wyższe podwyżki stóp szybciej doprowadziłyby nas do punktu, który mógłby szkodzić gospodarce". "Jaki to jest punkt? Nie wiem teraz, będziemy to analizować" - dodał Glapiński.

Zapewniał również, że "osiągniemy przezwyciężenie inflacji w średnim okresie, ale lekarstwo jest gorzkie". "Obiecuję, że tak szybko jak się da, przestaniemy to lekarstwo aplikować, bolesna seria zastrzyków się skończy. Ale na razie musi trwać, jeszcze jakiś czas" - mówił Glapiński.

Sonda
Czy w związku z rosnącymi stopami procentowymi odłożyłeś decyzję o kupnie mieszkania?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze