Marlena Maląg

i

Autor: @MalagMarlena/ FACEBOOK Marlena Maląg

Czy rząd podniesie wiek emerytalny z powodu KPO? Minister Maląg wyjaśnia

2022-06-03 15:19

Uruchomienie polskiego KPO coraz bliżej. Goszcząca w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zastrzegła, że wypłata pieniędzy nastąpi dopiero po wypełnieniu przez Polskę tzw. kamieni milowych. W ramach kamieni milowych rząd zobowiązał się do przedłożenia Komisji Europejskiej w IV kwartale 2024 r. raportu dotyczącego podjętych działań, które mają na celu podniesienie efektywnego wieku emerytalnego w Polsce. Tymczasem zarzuca się, że rząd zachęca pracowników do przechodzenia na emeryturę. Co na to minister Marlena Maląg?

KPO wstrzymane prze emerytury? Rząd zachęca do emerytur

W treści Krajowego Planu Odbudowy (kamień milowy 68) Polska zobowiązuje się do przedłożenia Komisji Europejskiej w IV kwartale 2024 r. raportu dotyczącego podjętych działań, które mają na celu podniesienie efektywnego wieku emerytalnego. Chodzi o pokazanie efektów rozwiązań wprowadzonych w tzw. Polskim Ładzie w postaci zwolnienia z podatku od dochodów osobistych (PIT) seniorów, którzy nie korzystają z możliwości przejścia na emeryturę w ustawowym (obniżonym w 2017 r.) wieku emerytalnym. W raporcie powinien znaleźć się opis wpływu podjętych działań na rynek pracy, zrównoważenie systemu emerytalnego, finanse publiczne oraz równość płci - podała "Rzeczpospolita". Pojawiły się sugestie i zarzuty, że polski rząd nie zniechęca do przechodzenia na emerytury, a wręcz do nich zachęca poprzez dodatkowe świadczenia w postaci 13 i 14. emerytury oraz waloryzacji. A takie postępowanie nie jest zgodne z trendem europejskim i w rezultacie działa na niekorzyść szczególnie przyszłych emerytów. Minister rodziny i polityki społecznej szybko odpowiedziała na zarzuty: Porozumienie z KE ws. #KPO nie zakłada podwyższenia wieku emerytalnego. Chodzi o dłuższą aktywność zawodową seniorów. Od lat rząd promuje i wprowadza zachęty w tym obszarze. W tym celu wprowadzono http://m.in. PIT 0% dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Miliardy euro dla Polski. Kiedy dostaniemy pieniądze w ramach KPO

W ramach KPO Polska do końca 2023 r. otrzyma 23 mld euro w dotacjach oraz 11,5 mld euro pożyczek. Pieniądze w ramach KPO będą inwestowane w kilku obszarach: w rozwój gospodarki, innowacje, środowisko, cyfryzację, edukację i zdrowie. Pierwszej płatności z KE, w wysokości ok. 4,2 mld euro, najprawdopodobniej Polska otrzyma wczesną jesienią 2022 roku. Polska starała się o te środki od ponad roku. Jednak KE nie chciała ich przyznać do czas aż nie uregulujemy spraw w polskim sądownictwie. W końcu pojawiło się zielone światło. 

EKG 2022 Stanisław Szwed
Sonda
Czy uważasz, że wiek emerytalny w Polsce powinien zostać podwyższony?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze