Czy można pracować 11 listopada?
Jak informuje portal GOWork.pl, zakaz pracy 11 listopada nie dotyczy kilku grup zawodowych, które wykonują szczególnie potrzebny zawód lub pracę zmianową. Mowa tu przede wszystkim o służbach mundurowych, pracownikach gastronomii, hodowcach bydła i rolnikach. 11 listopada pracują też placówki medyczne, zakłady świadczące usługi dla ludności i zakłady komunalne. W pracy zobaczymy też osoby zatrudnione w transporcie i komunikacji. Pełny zestaw prac dozwolonych wymieniony jest w artykule 151. Kodeksu pracy.
Jak czytamy na portalu, do pracy nie przyjdą też osoby zatrudnione w handlu bezpośrednim, ponieważ ten dzień traktowany jest tak samo, jak niedziela niehandlowa. Biorąc pod uwagę ustawę o zakazie handlu w niedziele, za ladą w sklepie może stanąć wyłącznie właściciel lub wspólnik właściciela sklepu- wyjaśnia portal.
Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w Święto Niepodległości?
Portal przywołuje artykuł 151. Kodeksu pracy, według którego pracodawca musi oddać dzień wolny. W zależności od tego, czy pracowaliśmy w niedzielę czy w święto, dzień wolny powinien zostać oddany pracownikowi w terminie 6 dni kalendarzowych, jeżeli pracowaliśmy w niedzielę.
W takim dniu jak święto niepodległości, szef może dać wolne w innym dniu, ale w ciągu miesiąca czyli w ciągu tego samego okresu rozliczeniowego. W sytuacji, gdy fizycznie nie da się tego zrobić, taki pracownik powinien otrzymać dodatek za pracę w święta. Mówi o tym art. 151 Kodeksu pracy - informuje portal.
A co z wynagrodzeniem? Każda godzina pracy w święto powinna oznaczać dodatkowe 100 proc. wynagrodzenia. Czyli taki pracownik powinien zarobić tego dnia swoją podwójną stawkę.
Polecany artykuł: