Tartak. Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: SHUTTERSTOCK Tartak. Zdjęcie ilustracyjne

4 dni pracy

Wprowadzili czterodniowy tydzień pracy, ale nie tak to miało wyglądać. Kryzys w przemyśle drzewnym

2022-10-14 11:47

"Staje budowlanka, a wraz z nią pada cała potężna gałąź gospodarki – przemysł drzewny" - podaje portal Money.pl. Jak czytamy producenci mają "duże problemy ze zbyciem towarów", a spadki zamówień sięgają kilkudziesięciu procent. – Czujemy kryzys – mówi w rozmowie z money.pl Piotr Suwaj z Drewpolu. Małopolski producent palet stwierdza, że jego obroty spadły o ok. 30 proc. I to pomimo znacznego obniżenia cen.

Wzrost cen surowca drzewnego

- Ceny palet nie są stabilne, ponadto na skutek ignorowania postulatów branży drzewnej monopolista jakim są Lasy Państwowe wprowadzają od stycznia 2023 r. wzrost cen surowca drzewnego o 40 proc., co musi przełożyć się na wzrost cen opakowań, jak również innych produktów wykonanych na bazie surowca drzewnego - alarmuje Roman Malicki, prezes Polskiego Komitetu Narodowego EPAL. 

Dodaje, że zamiast do przemysłu drzewnego, rząd przeznaczył aż 2 mln m3 pełnowartościowego drewna dla energetyki, która "zapłaci każdą cenę za surowiec ponieważ korzysta z dofinansowania". Cześć surowca przejmują też spekulanci, którzy sprzedadzą drzewo np. do Chin.

Czterodniowy tydzień pracy

Firma Fakro, producent stolarki okiennej, ma nadprodukcję była zmuszona wprowadzić czterodniowy tydzień pracy. Ruch wymusiła spadająca liczba zamówień. - Koniunktura w branży budowlanej jest cykliczna, obecnie odczuwamy wyraźne spowolnienie. Sprzedaż materiałów budowlanych związanych ze stanem surowym budynków, w tym okien dachowych, spadła o jedną trzecią –mówi w rozmowie z Money.pl Janusz Komurkiewicz, członek zarządu Fakro. 

Jak tłumaczy powodem spadku obrotów jest drastycznie mała liczba udzielanych kredytów hipotecznych na zakup lub budowę domu lub mieszkania, rosnące stopy procentowe oraz wzrastające koszty usług i materiałów budowlanych. A także ceny drewna, które u nas jest obecnie najdroższe w Europie.

Sonda
Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Jesteś ZA czy PRZECIW?
Karpacz 2022: Marek Chraniuk
Najnowsze