Decathlon

i

Autor: Archiwum eska.pl

Co tak późno?

Decathlon definitywnie opuści Rosję? Kontrowersje trwają od początku wojny w Ukrainie

2023-01-25 11:35

Decathlon wystawił swoje rosyjskie aktywa na sprzedaż. Rosyjski dziennik "Kommiersant" podaje, że francuska sieć sklepów sportowych Decathlon postanowiła sprzedać swoje aktywa w Rosji i zaczęła szukać kupca. Firma ogłosiła zawieszenie swojej działalności w Federacji Rosyjskiej 26 marca 2022 r.

Europejska solidarność to fikcja

Jak informuje portal money.pl, według firmy konsultingowej CORE.XP, Decathlon posiada co najmniej 135 tys. mkw. nieruchomości komercyjnych. Holding ma dwa główne podmioty prawne w kraju, Oktoblu i Blue House. Przychody pierwszego za 2021 r. wyniosły 28,6 mld rubli, zysk netto - 1,5 mld rubli. Przychody drugiego - 948,6 mln rubli, zysk - 123,5 mln rubli.

Ta francuska sieć to nie jedyna, która wyłamała się z bojkotu rosyjkiego rynku, na skutek napaści na Ukrainę. 

Jak podaje belgijski dziennik Het Laatste Nieuws powołując się na badania uniwersytetu w St. Gallen i szkoły biznesu IMD w Lozanie, mimo powszechnego oburzenia i wielu deklaracji ze strony firm prywatnych, jedynie 8,5 proc. przedsiębiorstw z UE i z krajów G7 opuściło Rosję.Przed wybuchem wojny w Ukrainie w Rosji funkcjonowało w sumie ponad 2,4 tys. oddziałów firm oraz przeszło 1,4 tys. firm z UE i krajów G7 (Kanada, Niemcy, Francja, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone), podaje gazeta. Jak ustalili szwajcarscy naukowcy do końca listopada tylko 120 firm, czyli mniej niż 9 procent, wycofało się z Rosji lub sprzedało swoją spółkę zależna.

Ustalenia badaczy przeczą tezie o „masowym exodusie” zachodnich firm z kraju agresora. „Biznes opiera się presji rządów, mediów i organizacji pozarządowych” – czytamy w „HLN”.

Pieniądze to nie wszystko Rafał Brzoska
Sonda
Czy sankcje pomogą zatrzymać działania W. Putina?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze