Kredyty

i

Autor: Shutterstock, Artur Hojny/Super Express Kredyty

Posiedzenie RPP

Kiedy RPP obniży stopy procentowe? Wkróce decyzja

2024-03-04 8:12

Już 5 marca zbierze się Rada Polityki Pieniężnej, żeby podjąć decyzję w sprawie stóp procentowych. Jak to się przełoży na obecnych kredytobiorców? Jak na przyszłych? I jakie decyzje mogą zapaść?

Posiedzenie RPP - marzec 2024. Kiedy obniżą stopy procentowe?

Według danych GUS z 15.02.2024 – inflacja w styczniu wyniosła 3.9%, co oznacza, że jesteśmy coraz bliżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez RPP wynoszącej 3,5%. Od lutego 2023 mamy systematyczny spadek inflacji.

Prezes Glapiński zapowiadał, że w najbliższych miesiącach roku inflacja zbliży się do celu 2,5% +-1. Jednak według prognoz inflacja w II połowie roku może wzrosnąć powyżej 5% z powodu likwidacji tarczy antyinflacyjnej na żywność i uwolnieniem cen energii.

Dodatkowo indeks PMI nieznacznie pnie się w górę, a prognoza PKB na 2024 jest w okolicach 2,8% co oznacza, że nastroje inwestycyjne są coraz lepsze i przedsiębiorstwa zaczną wydawać więcej środków na inwestycje. Widać to po rosnącej podaży ze strony deweloperów, którzy spodziewając się nowego programu wsparcia kredytobiorców – Pierwsze Mieszkanie – zaczęli budować więcej nieruchomości. W styczniu zgłoszono budowę 12,1 tys. lokali (+107,2% r/r).    

Co prawda – wciąż nie znamy szczegółów programu, ale ze wstępnych założeń można założyć ze znacznie zwiększy popyt na rynku nieruchomości, pośrednio stymulując podaż. Obniżenie oprocentowania kredytów nawet do 0% przełoży się na większą zdolność kredytową i jak przy Bezpiecznym Kredycie spowoduje wzrost cen nieruchomości.

Brak maksymalnej ceny zakupu i możliwość przystąpienia do kredytu przez pary w związkach nieformalnych spowoduje, że nowa grupa klientów trafi na rynek. W Bezpiecznym Kredycie sporo osób nie skorzystało z programu, bo było ograniczonych maksymalną ceną zakupu, wartości nieruchomości. Pary w związkach nieformalnych również nie mogły uzyskać dopłat do kredytów.

Biorąc to pod uwagę – większość ekonomistów zakłada, że RPP utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie albo je nieznacznie obniży, zanim nie poznamy faktycznego wpływu zniesienia tarczy antyinflacyjnej i uwolnienia cen energii na podwyższenie inflacji.

Obecnie stopa referencyjna jest na poziomie 5,75% od października 2023 roku i jeśli RPP jej nie obniży, to większość kredytobiorców nie odczuje zmiany, bo poziom WIBOR się ustabilizował od kilku miesięcy. Jedynie kredytobiorcy posiadający kredyty oprocentowane na WIRON-ie mogą spodziewać się zmian, bo ten wskaźnik nieznacznie wzrasta.

W styczniu 2024 udzielono 10 mld zł kredytów hipotecznych. Jest to największy wynik w historii, ale spowodowany przede wszystkim zeszłorocznym wzrostem popytu w ramach Bezpiecznego Kredytu. Bez stymulacji rynku programem – w kolejnych miesiącach będziemy widzieć znaczny spadek akcji kredytowej do czasu II połowy przyszłego roku, kiedy pojawi się Mieszkanie na Start.

 Źródło: Marcin Berus, ekspert kredytowy Lendi

Pieniądze to nie wszystko - Jacek Janiszewski

QUIZ PRL. Zakupy i handel w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 15
Aby w 1976 roku kupić cukier należało posiadać:
QUIZ PRL. Zakupy i handel w PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze