Frank szwajcarski

i

Autor: Shutterstock Frank szwajcarski

Kredyty hipoteczne

Dobra wiadomość dla frankowiczów. Ulga podatkowa utrzymana!

2023-01-03 11:10

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska, zapowiedziała, że " kolejny rok wychodzimy naprzeciw frankowiczom i przedłużamy obowiązywanie ulgi podatkowej. Bez niej istniałaby konieczność zapłaty podatku od umorzonej kwoty kredytu będącej de facto przychodem podatkowym.

Dwa kolejne lata podatkowe

Ministerstwo Finansów w oświadczeniu przysłanym PAP przypomniało, że do końca 2022 roku obowiązywało rozporządzenie z 11 marca br. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego, od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe.

Na mocy tego rozporządzenia odstąpiono od poboru podatku od umorzonej kredytobiorcy na podstawie ugody kwoty wierzytelności z tytułu walutowego kredytu hipotecznego, jak również świadczeń otrzymanych przez osobę fizyczną z tytułu kredytu mieszkaniowego w związku z ujemnym oprocentowaniem.

„Kolejny rok wychodzimy naprzeciw frankowiczom i przedłużamy obowiązywanie ulgi podatkowej. Bez niej istniałaby konieczność zapłaty podatku od umorzonej kwoty kredytu będącej de facto przychodem podatkowym” – powiedziała cytowana w oświadczeniu minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

MF dodało, że dostrzegając potrzebę dalszego wsparcia kredytobiorców walutowych resort podjął decyzje o przedłużeniu wygasającego wraz z końcem 2022 r. rozporządzenia. Na mocy dokonanej nowelizacji zaniechaniem poboru podatku objęte zostaną dwa kolejne lata podatkowe. Oznacza to, że zaniechanie w podatku PIT i CIT zostanie utrzymane w dotychczasowym kształcie do 31 grudnia 2024 r.

„Przedłużenie obowiązywania tego rozporządzenia przyczyni się do polepszenia położenia kredytobiorców posiadających kredyt mieszkaniowy w walucie obcej” – powiedział wiceminister finansów Artur Soboń. 

Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk
Sonda
Czy uważasz, że rząd powinien pomóc frankowiczom?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany